YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin malı filtre araca zarar veriyor
Çin malı filtre araca zarar veriyor
Çin malı filtre araca zarar veriyor
11 Ağustos 2008 / 20:49 Güncelleme: 12 Ağustos 2008 / 00:00


Çin'den ithal edilen kalitesiz taklit filtrelerin, araç motorunda hasara ve fazla yakıt tüketimine yol açtığı ortaya çıktı.


Türkiye'de kurulan ilk Türk filtre fabrikası unvanını taşıyan, 1966 yılında Hatay'ın İskenderun ilçesinde kurulan Fil Filtre Şirketi Genel Müdürü Can Teymur, yaptığı açıklamada, Çin'in tekstil, cep telefonu ve elektronik cihazlar piyasasına vurduğu darbeden sonra, otomotiv yan sanayinin de ciddi sıkıntılar yaşamaya başladığını anlattı.


Çin'in ürettiği araç filtrelerinin oldukça kalitesiz ve dayanıksız olduğunu anlatan Teymur, bunların çoğunun taklit ürünler olduğunu ve gerçeklerini yakalayamadığını savundu.


Teymur, buna karşın ucuz fiyatı nedeniyle ithal edilen Çin filtrelerine ilginin artamaya başladığını belirterek, ''Bu filtreler araç motorunda ciddi hasarlara yol açıyorlar. Ayrıca, yakıt tüketimini de çok fazla artırıyorlar. Çin'in sadece araçlara değil, sektöre de zararı var. Çin malları hem araçlarımıza hem de milli ekonomiye zarar veriyor'' dedi.


İskenderun'un Türkiye'nin filtre üretim merkezi olduğunu, üretimin yüzde 80'lik bölümünün bölgeden yapıldığını ifade eden Teymur, yurt içi ve yurt dışında önemli otomobil üreticilerinin filtre tedarikçileri arasında yer aldıklarını kaydetti.


Bu arada, filtre fabrikasını gezen AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar da, hükümetin yatırım yapan, istihdam yaratan, ülkeye döviz girdisi sağlayan sanayicilerin her zaman yanında olduğunu, olmaya da devam edeceğini söyledi.


Bazı sıkıntılar olabileceğini, ancak, önemli olanın bunları giderip ihracatın önünü açmak olduğunu belirten Karasayar, sıkıntıları aşma yolunda desteklerinin süreceğini bildirdi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler