YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cern'de Türk açılımı
Cern'de Türk açılımı
20 Nisan 2010 10:11
İsviçre'deki büyük patlamanın gerçekleştirildiği CERN laboratuvarında staj için açılan fondan daha fazla Türk öğrencinin yararlanılması için harekete geçildi.

İstanbul Bilfen Okulları, ‘Büyük Patlama’ deneyinin gerçekleştirileceği İsviçre’deki laboratuvar CERN’de staj için açılan fondan daha çok Türk öğrencinin yararlanması için harekete geçti.

Bilfen İlköğretim Okulları Koordinatörü Nurşen Kayatürk, evrenin sırlarını araştıran, dünyanın en büyük fizik laboratuvarı CERN ile bir süredir temas halinde olduklarını belirtti. CERN’de görevli Türk bilim insanı Dr. Bilge Demirköz’ün desteğiyle okullarının 15 öğrencisinin CERN’e konuk olacağını belirten Kayatürk “Fizik konularına merakı ve bu alandaki başarıları göz önünde bulundurulan 15 öğrencimiz 6-9 Mayıs arasında son yılların en önemli bilimsel konusu olan ‘Büyük Patlama’nın gerçekleştirildiği laboratuvarı görme imkanına sahip olacak. Fonun amacı, fizik öğrenimi gören başarılı Türk  öğrencilere CERN’de staj imkanı sağlamak. 5 kişilik kontenjandan geçen yıl ancak 3 öğrencinin yararlanabilmişti” dedi.
AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler