YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CERN tarihin en büyük deneyinin verilerini halka açtı
CERN tarihin en büyük deneyinin verilerini halka açtı
26 Nisan 2016 08:57
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyinde topladığı 300 terabaytlık veriyi halka açtı.

Bilim dünyasının en büyük deneyi olarak kabul edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) deneyiyle tüm dünyada konuşulan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) topladığı verileri internet sitesine yükledi.

İngilizce olarak yayınlanan verilerde, kullanıcılar deneyin çalışmaları hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilecek.

Verilerin bir kısmı ham olarak yayınlanırken bir kısmı da anlamayı ve üzerinde çalışmayı kolaylaştıracak simülasyonlar şeklinde sisteme yüklendi.

CERN verilerin ileride parçacık fiziğine yönelmek isteyen öğrencileri ve diğer araştırmacıları teşvik etmek amacıyla yayınlandığını duyurdu.

2008 yılında CERN tarafından başlatılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyi Fransa-İsviçre sınırında yerin 100 metre altında 27 km uzunluğunda tünellerde yapılıyor.

VERİLEN İÇİN ÖZEL SİSTEM GEREKLİ

CERN tarafından halka açılan veriler yalnızca Scientific Linux 6 işletim sisteminde okunabiliyor. Dosyaların bilgisayar tarafından tanımlanabilmesi için de CMS yazılımı da gerekli. Aksi takdirde verilerin okunması mümkün değil.

Verilere ulaşmak için tıklayın

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler