YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Cepten oy" kullanma dönemi başlayacak
"Cepten oy" kullanma dönemi başlayacak
08 Nisan 2015 15:08
HAVELSAN mühendisleri, akıllı cep telefonları üzerinden genel ve yerel seçimler ya da anayasa referandumunda oy kullanımına imkan sağlayacak teknoloji üzerinde çalışıyor.

HAVELSAN Yargı, Sağlık ve Enerji Programı Müdürü Eray Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirket olarak mobil oy kullanımı konusunda çalışma yaptıklarını ve istenirse bir yıl içerisinde bunu hayata geçirebilecek kapasitede olduklarını söyledi.

HAVELSAN tarafından dünya standartlarında hazırlanan Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi'nin (SEÇSİS) geliştirmeye son derece açık bir platform olduğunu belirten Kılıç, ilk taslaklarını hazırladıkları dijital cihazlardan oy kullanma projesinin de SEÇSİS'e rahatlıkla entegre edilebileceğini kaydetti.

"SEÇSİS, Yüksek Seçim Kurulunun seçim faaliyetlerini destekleyen bir yazılım. Kendisi bir karar vermiyor, üzerinden bir oylama yapılmıyor. Bütün yaptıklarınız aslında, YSK'nın daha önce elle, kağıt üzerinde yaptığı işleri otomasyonla yaptığı ve işlemleri büyük ölçüde hızlandıran bir sistem" diyen Kılıç, seçim günü yapılan birtakım işlemler bulunduğunu, bunlar ise şu an otomasyonda olmadığını söyledi.  Kılıç, şöyle devam etti:

"Dünyanın farklı ülkelerinde bu gerçekleştiriliyor, hatta Türkiye'den daha kalabalık ve eğitim seviyesi daha düşük ülkelerde bile bu yapılıyor. Pakistan, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde elektronik oylama sistemi kullanılıyor. Dünya üzerinde oylama elektronik sandık türü cihazlarla başlıyor sonra internet oylamasına doğru gidiyor. Avrupa'nın birçok ülkesinde var. İster cep telefonunuzdan ister bilgisayarınızdan yapabiliyorsunuz. Altyapı ve donanım olarak bunu yapabilecek kapasitedeyiz, yeter ki siyasi irade 'hadi bunu yapın' desin."

 

AA

01:56
 // murat
Program hack edilirse ne olacak, tübitak, dinlenemez telefon yaptık deyip ülke yöneticilerine dagitti sonrada herkes dinlendi, yaptığınız sistem hacklenebilinir eğer bu olursa bunun bedelini hiçbir şekilde ödeyemezsiniz, böyle bir teklifi kim yaptiysa o adamin ya dünyadan haberi yok, yada yanlış bir şeyler dönüyordur , belkide şimdiden, mobil oy kullanma programini arka planda yönetecek asil program yapilmistir bile, şahsen mobil oy kullanma sisteminin yanlış olduğunu ve ayni kriptolu telefon olayının mizanseni olduğunu düşünüyorum....
14 Nisan 2015 01:56
e devlet
 // komodor112@hotmail.com
neden olmasın bizim vatandaşımız onlardan daha cahil elbette olur bence e devlet portalı bu amacada hizmet edebilir ama vatandaşın verdiği oyun boşa gitmeyeceği doğru sayılacağının inanması gerekiyor ...
08 Nisan 2015 Çarşamba 15:58
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler