YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cepte ve internette yeni dönem
Elektronik ticarete ilişkin esas ve usulleri düzenleyen kanun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayının ardından yürürlüğe girdi. Bu kanunla birlikte kimliği belirsiz kişiler mesaj gönderdiği zaman bin ile 10 bin lira arasında ceza ödeyecek.
Cepte ve internette yeni dönem
05 Kasım 2014 / 06:05 Güncelleme: 05 Kasım 2014 / 06:12

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan elektronik ticarete ilişkin esas ve usulleri düzenleyen 6563 sayılı kanun, kimden geldiği belli olmayan mesaj ve ileti gönderenlere bin lira ila 10 bin lira arasında değişen idari para cezaları verilmesini öngörüyor.

Kanuna göre, hizmet sağlayıcıları, elektronik iletişim araçlarıyla sözleşmenin yapılmasından önce, alıcıların kolayca ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak tanıtıcı bilgileri sunacak.

Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilecek.

Kanundaki yükümlülükleri yerine getirmeyen ya da şartları uygulamayanlar hakkında, bin ila 15 bin lira arasında değişen idari para cezaları uygulanacak.

Ticari elektronik iletilerin bir defada birden fazla kimseye, onayları alınmadan gönderilmesi halinde para cezası 10 katına kadar artırılacak.

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler