YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cep'lerin pil ömrü 4 katına çıkacak!
Cep'lerin pil ömrü 4 katına çıkacak!
28 Mart 2014 23:00
Akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi ürünlerin en büyük sorunu olan pil süresini uzatacak yerli çözüm bulundu.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, Rus bilim adamları tarafından bulunan nanoteknoloji ürünü grafen maddesinden batarya kullanım süresini 4 kata çıkaracak pil üretti.

Bunun için üniversitede reaktör geliştirdiklerini belirten Derinboğaz, makinenin patentini almak için başvurduklarını söyledi. Derinboğaz, ürettikleri pilin lityum iyon pillere göre 2 kat hızlı şarj olduğunu ve kullanım süresinin diğer pillere kıyasla yüzde 400 uzun olduğunu kaydetti.

‘Henüz piyasaya çıkacak düzeyde değil'

Pilin henüz piyasaya çıkacak düzeyde olmadığını aktaran Derinboğaz, "Geliştirdiğimiz pilin en büyük sorunu, 10 kez şarj edip deşarj ettikten sonra ömrünün azalmaya başlaması. Azalıp en sonunda lityum iyon pillerle aynı performansa düşüyor. Ancak bu sorunu da aşacak fikirlerimiz var" diye konuştu. Ceyhun Derinboğaz, grafenle birlikte, başka bir madde ile pilin dayanıklılığını 1-2 yıl aynı seviyede kalacak şekilde artırmak için çalıştıklarını belirtti.

‘Şirkete ortak arıyoruz'

Projeleri için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 100 bin lira destek aldıklarını belirten Derinboğaz, ilk prototipini ürettikleri pili daha da geliştirmeleri için sponsor ya da şirket ortağına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Grafen nedir?

En ince ve en güçlü iki boyutlu materyal olan grafen, bir tür karbon atomu. Kurşun kalemlerin kağıt üzerine yazmasını sağlayan grafit, grafen tabakalarının üst üste binmesinden oluşuyor.

 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler