YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cep telefonunun yüzde 20'si ''akıllı''
Cep telefonunun yüzde 20'si ''akıllı''
28 Şubat 2013 13:38
Türkiye'de her 5 kişiden 1'i akıllı cep telefonu kullandığı bildirildi.

 

Nielsen araştırma şirketi, dünyanın birçok ülkesinin yanı sıra Türkiye'de de yaşları 16-64 arasında değişen yaklaşık 4 bin kişi ile yaptığı yüz yüze görüşmeleri, diğer ülke verileriyle derledi.
 
''Mobil Tüketici: Anlık Durum'' isimli final raporunda, Türkiye genelinde nüfusun yaklaşık yüzde 20'sinin akıllı cep telefonu kullandığı belirtildi. Genel olarak gençlerin akıllı cep telefonu seçtiği ifade edilen rapordaki verilerden bazıları şöyle: 
 
-Akıllı cep telefonu kullanımı oranı Güney Kore'de yüzde 67, Avusturalya'da yüzde 65 ve İngiltere'de yüzde 61. Geleneksel cep telefonu kullanım oranı Güney Kore'de yüzde 23'e kadar gerilemiş durumda.
 
-Türkiye'de mobil abonelerin yüzde 49'unun hattına mobil veri tanımlanmış durumda ve akıllı cep telefonu sahipleri bunun için aylık ortalama 30 lira ödüyor. ABD'deki mobil veri abonelerin oranı ise yüzde 96 ve bunun için ceplerinden aylık ortalama 66 dolar çıkıyor.
 
-Türkiye'de mobil cihaz seçiminde kullanım kolaylığının yüzde 25, fiyat yüzde 21, tasarım yüzde 19 oranında etkisi olduğu belirtiliyor. İşletim sistemi önem verenlerin oranı yüzde 13, uygulama sayısına önem verenlerin oranı ise yüzde 7 oldu.
 
-Akıllı telefon kullanan Türk kullanıcıların yüzde 49'u cepten sosyal ağlara girerken yüzde 32'si ise oyun oynuyor. Video ve film izleyenlerin oranı yüzde 14, haber okuma yüzde 10, hava durumuna bakma oranı yüzde 9, banka ve finans değerlerine bakanların oranı ise yüzde 6. 
 
 
AA
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler