YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cep telefonu ile hafız arasındaki olumsuz ilişki
Cep telefonu ile hafız arasındaki olumsuz ilişki
22 Eylül 2015 17:50
Cep telefonu ve akıllı cihazları hafızayı, yaratıcı düşünmeyi ve yeni fikirler üretmeyi zayıflattığına dikkat çekildi. Cep telefonlarının bilgiyi hazır sunduğu için beynin kullanımına da gerek kalmadığı vurgulandı.

Dünya Mental Sporlar Federasyonu  (Memoriad) Türkiye Başkanı Melik Duyar, cep telefonları ve akıllı cihazların  hafızayı, yaratıcı düşünmeyi ve yeni fikirler üretmeyi zayıflattığına işaret  ederek, "Dans etmeyi öğrenme, yabancı dil öğrenme, kitap okuma, hafıza teknikleri  sporları, cep telefonu rehberindeki numaraları, plakaları akılda tutmaya çalışmak  gibi basit yöntemler hafızayı güçlü kılar" ifadesini kullandı. 

Duyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyinde milyarlarca hücrenin,  hücreler arasında da sinaps denen kanalların bulunduğunu, hafızanın güçlü  kullanımında ise bu kanalların güçlü bağlar haline geldiğini anlattı. 

Bu bağların kuvvetinin hafızanın gücünü de gösterdiğini belirten  Duyar, "Yani vücut kaslarının kullandıkça sağlamlaşması gibi, bu kanallar da  kullandıkça güçlenir. Hafıza kullanılmadığında ise bu bağlar kopar ve  hatırlayamama başlar" dedi. 

Akıllı cep telefonları ve cihazların beynin giderek daha az  kullanımına neden olduğuna işaret eden Duyar, "Bu cihazlar nedeniyle hafızayı  daha az kullandığımız için de hatırlama performansımız da düşüyor. Bilgiye daha  kolay ulaşıyoruz ancak yeni bilgiler üretme kapasitemiz ve yaratıcı düşünme  potansiyelimiz aynı oranda düşüyor" diye konuştu. 

"Beyni ya kullanacağız ya da kaybedeceğiz" 

Duyar, cep telefonlarının bilgiyi hazır sunduğu için beynin  kullanımına da gerek kalmadığına vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Bu anlamda cep telefonları, akıllı cihazlar hafızayı, yaratıcı  düşünmeyi ve yeni fikirler üretmeyi zayıflatıyor. Cep telefonları, her cebe  girdiğinden beri sayıları günlük yaşantımızdan çıkardık. Sayıları hafızada  tutmaya çalışmıyoruz. Beynimizin ilgili bölümlerini kullanmadığımız için beynin  hafıza, hatırlamayla ilgili bölümleri bir müddet sonra çalışmamaya başlıyor.  Çünkü kullanılmayan bölgelere kan akışı da olmuyor. Beslenmeyince o bölgelerdeki  hücreler ölüyor. İngilizce'de 'kullan ya da kaybet' tabirinde olduğu gibi beynin  kullanılmayan bölgeleri de bir süre sonra kaybedilir. 

Bu nedenle tavsiyem, öncelikle cep telefonu rehberini kullanmak  yerine, bu rehbere bakmadan numaraları hatırlayarak çevirmeye çalışmanızdır.  Eskiden en azından eşimizin, annemizin, babamızın telefonunu biliyorduk, şimdi  onları bile bilmiyor çocuklar. Kişiye kendi telefonunu sorduğunuz zaman 'bir  dakika bakayım' diyor." 

İsimleri hatırlamaya çalışma ve yüz tanıma da hafızayı güçlendiriyor 

Duyar, isimlerin ve yüzlerin, politikacı, doktor, öğretmen, bankacı  gibi meslekler başta olmak üzere her meslek için son derece önemli olduğunu  vurguladı. İsimlerin ve yüzlerin hatırlanamamasının günlük yaşamı olumsuz  etkilediğinin altını çizen Duyar, bunun çözümünün daha tanışma anında isimlerin  hafızada tutulmasına gayret edilmesinde saklı olduğunu söyledi. 

Duyar, isim ya da yüzleri hatırlamak için daha önce tanınan kişiler ya  da isimler arasında bağlantılar kurulmasının etkili bir yöntem olduğuna işaret  ederek, daha iyi hatırlama için kişinin ismi ve yüzünün fotoğrafik bir sembole  dönüştürülmesini önerdi. 

Hafızayı korumak hastalıklardan da koruyor 

Hafızayı güçlü kılmanın çeşitli hastalıklara karşı bir korunma yöntemi  olduğunu bildiren Duyar, şunları kaydetti: 

"Bir kere hafızanızı güçlü tutarsanız alzaymır ve bunamadan  korunursunuz. Beynin sağlıklı ve genç olması, kişinin bedeninin de sağlıklı ve  genç olması anlamına gelir. Türkiye'de emeklilik dönemi, özellikle beynin en az  kullanıldığı dönemdir. Dikkat ederseniz, emekliler beyinlerini kullanmazlarsa  konuşma bölgeleri bile zarar görür. Şimdi bunama ve alzaymır gibi hastalıklar çok  daha erken yaşlarda görülmeye başlıyor. 30 yaşında alzaymır belirtileri olan  gençlere rastlanıyor. Bunu beynin kullanılmamasına bağlıyorum. Kullanmıyorsanız  beyninizi alzaymıra yakalanmanız çok daha kolaydır." 

"İzlemekle öğrenseydik hepimizin dahi olması gerekirdi" 

Duyar, hafızanın geliştirilmesi için şu önerilerde bulundu: 

"Sudoku çözmelerini öneriyoruz. sudokuzekasi.com sitemizde ücretsiz  bir yazılım ve elektronik bir kitap var. Sudoku için gazete almanıza da gerek  yok. İstediğiniz zaman bu sitedeki yazılımdan sudoku çözebilirsiniz. Yazdığımız  kitapta tüm stratejileriyle sudoku çözme yöntemlerini anlatıyoruz. Özellikle  kitap okumayı öneriyoruz. Televizyon ve video izlemek insan beynini körelten  diğer faktörlerdir. İzlemekle öğrenseydik hepimizin dahi olması gerekirdi.  Televizyon ve video beyni pasif tutar, sadece pasif olarak izleriz. Dolayısıyla  kitap okunmalı. Yabancı dil öğrenmeye çalışılmalı. Bir yabancı dil biliyorlarsa  ikinci yabancı dili öğrenmeli. Bu da yoksa dans etmeyi öğrenmeli. Kısaca dans,  yabancı dil, okuma, hafıza teknikleri sporları, cep telefonu rehberindeki  numaraları ve plakaları akılda tutmaya çalışmak gibi basit yöntemler hafızayı  güçlü kılar." 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler