YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ByLock'un tasarlandığı ülke belli oldu!
FETÖ mensuplarının kriptolu konuşmalarda kullandığı ByLock programının hangi ülkede tasarlandığı merak ediliyordu. ByLock programının ABD'de tasarlandığı Türkiye'de ise yazıldığı belirlendi.
ByLock'un tasarlandığı ülke belli oldu!
01 Ekim 2016 / 07:00 Güncelleme: 01 Ekim 2016 / 08:46

FETÖ üyelerinin haberleşme sistemi ByLock programını geliştiren ve geçen hafta gözaltına alınan eski TÜBİTAK Baş Uzmanı Dr. İhsan T.’nin Estonya’da Tallinn Üniversitesi’nde kriptolu haberleşmeler konusunda eğitim aldığı, TÜBİTAK’ta da bilgisayar programı yazılımı ve kriptolama sistemi üzerinde çalıştığı öğrenildi. İhsan T.’nin izini kaybettirmek için 1.5 yıl önce TÜBİTAK’tan ayrıldığı ortaya çıktı.

ABD'DE TASARLANDI TÜRKİYE'DE YAZILDI KANADA'DA DAĞITILDI

ByLock programının kodlarının ABD’de belirlenip Türkiye’de geliştirildiği tespit edildi. TÜBİTAK’ta kripto uzmanı olarak çalışan İhsan T. ile birlikte iki arkadaşının geliştirdiği ByLock programının, Litvanya’da bir server üzerine kayıtlı olduğu belirlendi. Programın FETÖ’cülere internetten dağıtımının ise Kanada üzerinden yapıldığı tespit edildi. Üç ayrı şifreleme ile korumaya alınan sisteme, TİTAN saadet zincirine benzer bir kodlama ile girildiği ortaya çıktı. ByLock programına ancak akredite olan bir başka kişinin referansıyla giriş yapılabiliyor. 

HÜRRİYET

Her taşın altından
 // CEM
ABD çıkmaya başladı...
01 Ekim 2016 Cumartesi 11:30
 // vatandaş
Hiç şaşırmadım hangi ülke olacaktı ki başka...
01 Ekim 2016 10:28
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler