YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bütün bakanlıklar Twitter timi oluşturdu
Bütün bakanlıklar Twitter timi oluşturdu
13 Kasım 2013 14:22
Hükümet, Gezi olaylarından sonra yeni bir sosyal medya atağına geçti. Bakanlar Kurulu kararı ile bütün bakanlıklar bünyesinde sosyal medya timi oluşturuldu.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi koordinatörlüğünde, bakanlıkların basın müşavirleri, özel kalem müdürleri veya belirlenen diğer yetkililer aracılığıyla sosyal medya takibi yapılıyor.

Başta Twitter olmak üzere bu tür mecralarda çıkan yalan haberler tespit edilip doğru bilgilendirme yapılıyor. Twitter'la dirsek teması halinde yürütülen çalışma ile sadece geçen hafta 46 sahte hesap kapatıldı.

Alınan bilgilere göre, bakanlıkların basın müşavirlikleri, bundan böyle aynı zamanda ‘sosyal medya müşaviri' gibi çalışacak. Bakanlıkların resmi Twitter hesapları, bakanların kendi şahsi hesapları ile diğer bağlı hesaplar gözden geçirildi. Bir kısmı yenilendi.

Amaç, sosyal medya üzerinden manipülasyon yapılmasının önüne geçmek. Bir nevi ‘dijital diplomasi' yürütülüyor. Kararın, Gezi olayları sonrası alındığı ve bu mecranın boş bırakılmaması düşüncesinin etkili olduğu kaydedildi.

Çalışmanın kapsamında sadece tweet atmak yok. Bakanlık projeleriyle ilgili detaylı bilgi, haber, dosya, fotoğraf ve video paylaşımı da yapılıyor. Projede görev alan isimler zaman zaman Kamu Diplomasisi başkanlığında toplantı yaparak çalışmanın esasları hakkında fikir alışverişinde bulunuyor.

Bu çalışmanın, AK Parti Genel Merkez Arge Başkanlığı'nın Türkiye genelinde oluşturduğu ‘twitter ordusu'ndan bağımsız olduğu bildirildi. AK Parti, Türkiye genelinde 6 bin twitter kullanıcısını eğitimden geçirerek başta yerel seçimler olmak üzere genel konularda sosyal medya neferi olarak görevlendirmişti.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler