YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu kadarı ancak Türkiye'de olur!
Bu kadarı ancak Türkiye'de olur!
Bu kadarı ancak Türkiye'de olur!
14 Mayıs 2008 / 07:55 Güncelleme: 14 Mayıs 2008 / 00:00

Youtube yasağı kalktı. Ama henüz tüm bölgelerden erişim sağlanamıyor.


Shiftdelete.net'in haberine göre YouTube'a erişim yasağı konusunda memleketimize özel ilklerden biri gerçekleşti ve günlerdir uygulamada olan yasakla ilgili ilginç bir değişiklik oldu. Türk Telekom üzerinden YouTube'a girmeye çalışanlar, iki farklı şekilde engelleniyordu. Bunlardan ilki; alan adı üzerinden yasaklama. Bu yasak, bilgisayarın ağ bağlantı seçeneklerinde bulunan DNS adresi değiştirilince kolayca aşılabiliyordu. Türk Telekom, bu değişiklik üzerine ikinci önlemini de alarak IP üzerinden yasaklamış ve DNS değişikliği işe yaramaz hale gelmişti. İkinci yasağı delmek için ise Proxy kullanmak gerekiyordu.


IP Engeli Kalktı


Bugün yapılan denemelerde Türkiye'nin belirli bölgelerinden Youtube.com'a normal yollarla erişim sağlanabilirken kimi bölgelerde ise erişim halen sağlanamıyor. Konuyla ilgili yetkililerin resmi açıklama yapması bekleniyor.


İlk Mahkeme Kalktı


Bu değişiklik, biraz kafa karıştıran cinsten. Daha önceden YouTube'un ana sayfasına girmeye çalıştığınızda iki mahkeme kararı vardı. Şimdi bir tane var. Hangi video içeriği alan adı yasağı getiriyor, hangi video IP yasağını da hak ettiriyor, merak konusu...

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler