YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu haberi okuyun, faturanız kabarmasın
Bu haberi okuyun, faturanız kabarmasın
17 Ağustos 2009 07:27
Uzmanlardan abonelere önemli 3G uyarısı

Uzmanlar uyarıyor: 3G’de sadece bir şeyler indirirken ya da yüklerken değil veri gönderirken de mevcut limitinizden harcıyorsunuz.


Hayatımıza yeni giren 3G teknolojisi vatandaştan büyük ilgi görürken, uzmanlar aboneleri dikkat etmeleri gereken konularda uyardı. Sektör temsilcileri abonelerin bilinçsizce internet kullanarak limit aşımları yaşayabileceklerini söyledi.


Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre, ADSL'de sınırsız upload bulunurken tarifelerde verilen limitlerin sadece download için olduğu, 3G'de ise 4 GB'lık limitin hem upload hem download için geçerli olduğu dile getirildi. Yani abone sadece bir şeyler indirirken ya da yüklerken değil, veri gönderirken de kendisine verilen limitten kullanacak.


BİLGİSAYARA YARADI


MOBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül telefon satışlarında büyük bir patlama olmadığın söyledi. Özgül, "Daha çok 3G uyumlu modemler ve içerisinde sim kart takılarak kullanılabilen notebook'lar ilgi çekiyor. Yine bilgisayarlarla yaygınlaşıyor" dedi.


KABLOYA GÖRE ÇOK DAHA HIZLI


Caner Özgül 3G teknolojisinin mobil olması nedeniyle kabloyla göre daha hızlı olduğunu belirterek, "EDGE uyumlu modemler de vardı. Ancak bunların hızı oldukça düşüktü. Şu anda 3G daha cazip hale geldi" diye konuştu.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler