YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu adam depremi 20 saat önceden nasıl bildi?
Bu adam depremi 20 saat önceden nasıl bildi?
26 Mayıs 2014 12:00
2010’da 6.0 büyüklüğündeki Elazığ depremini 4 gün önce tespit ederek sitesinde yayınlayan arama, kurtarma ve deprem uzmanı Oksal Erev, 6.5 büyüklüğündeki Gökçeada depreminin yerini de yaklaşık 20 saat önce haber verdi.

Önceki gün Gökçeada’da yaşanan 6.5 büyüklüğündeki deprem göz göre geldi. İstanbul 911 Arama, Kurtarma ve Araştırma Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve deprem uzmanı Oksal Erev kendi sitesinde yayınladığı haritayla depremin yerini yaklaşık 20 saat önce haber verdi.

Erev, 2010’da 6.0 büyüklüğündeki Elazığ Depremini de 4 gün önce tespit ederek sitesinde yayınlamıştı.

İTÜ Projesinde çalışmış

Geçmişte İTÜ’nün yer istasyonlarının yerleştirildiği projede çalışan ve istasyonları yerleştiren Oksal Erev, sitesinde 23 Mayıs Cuma günü saat 18:25’te yani depremden yaklaşık 20 saat önce muhtemel deprem bölgesinin haritası yayınlayarak depremin olabileceği yeri gösterdi.

Erev ‘Dikkat ortak anomali kayıtları’ başlığıyla yayınladığı küçük raporda ise bölgede normalin dışında bir yer hareketi faaliyeti olduğunu bildirdi.

Erev yorumunda Gökçeada ve Çanakkale’yi gösteren harita için, “Gördüğünüz alanlar içinde bir aktivite olasılığı yüksektir. Balkanlar/Avrupa yönüne doğru mesafe arttıkça söz konusu aktivitenin etkisinin artması beklenebilir” diyerek neredeyse nokta atışı yaptı.

Nasıl biliyor?

Vatan Gazetesi'ne konuşan Oksal Erev depremi önceden nasıl bildiğini şöyle anlattı:

-“Bilinen bir çok depremin tahminini önceden siteye koydum. İstasyonlar ve kayaçların arasında bulunan kuvars mineralinin fay kırılmadan önce sıkışmasıyla bir elekro manyetik alan meydana geliyor. Kuvarsın maruz kaldığı baskıyı yeryüzünden ölçerek sayısal olarak aldığımız değerleri grafiğe çeviriyoruz. Grafiklerdeki anomolileri yani normal dışı hareketleri, sismik kaynaklılarla, ani oluşan yağmur, kar, yıldırım gibi atmosferik değişimleri ayırarak yorumluyorum.”

Yüzde 99 deprem

- “Önceki gün 2 Tekirdağ, 1 Silivri istasyonu ortak anomoli verdi. Birden fazla istasyon aynı saatte ortak anomali işareti verirse sismik kaynaklı olma olasılığı çok yüksek. Tekirdağ ve Silivri’de hava değişimi olmadığını görüp, geçmiş grafikleri de inceleyince bu yüzde 99 deprem anamolisi dedik. Tekirdağ ve siliri istasyonları Batı Marmara’daki anomolileri gösteriyor. Bu yorumları aktif olan 10 deprem istasyonunu izleyerek yapıyorum.”

Devlet merak edip bilgi bile istemiyor

Oksal Erev, devletten ve başka kuruluşlardan kimsenin bilgi almak için aramadığını belirtiyor: “Ne devletten ne de başka kurumlardan tahminlere bakıp gel bilgi ver diyen yok. Sadece kendi arama kurtarma ekibimi teyakkuz haline geçiriyorum. 3 yıl önce Kandilli Rasathanesi’nedeki bir toplantıda deprem öncede tahmin edilemez dediler. Bilimadamları bunu kabul etmek istemiyor. Bilim insanları nokta, saat ve büyüklüğü tam istiyor halbuki bu tahminlerle önceden belli hazırlıkları yapmak mümkün.”

12:50
 // MANYETOLU ÇAKMAK
Hani şu platinli yada manyetolu çakmak dediğimiz 20 bin voltluk elektrik üreten küçücük parçacıklar var ya, işte kuvars dediği şey o. Küçük bir darbe yada sıkışma esnasında 20 ila 30 bin volt elektrik meydana geliyor. Varın siz yüzlerce metreküp kuvarsların sıkışmasından meydana gelecek milyonlarca volltluk elektriği düşünün. Yerin altında fayların sıkıştırdığı bu kuvarslar, atmosfer ve iyonosfer ile etkileşime girip, ışımalar ve enerji boşalmaları meydana geliyor. Bulutsuz bir havada, yıldırım ve şimşekler oluyor. İşte bunlar depremin saatler önceki doğal alarm sistemlerinden yüzlercesinden biridir....
26 Mayıs 2014 12:50
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler