YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BTK'dan Wikipedia açıklaması!
Wikipedia'nın erişim yasağına konu makalelerin değiştiğini açıklamasının ardından BTK'dan da bir açıklama geldi. Açıklamada, "Yapılan kontrollerde yasadışı içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiği görülmektedir" denildi.
BTK'dan Wikipedia açıklaması!
17 Ocak 2018 / 15:03 Güncelleme: 17 Ocak 2018 / 16:37

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK), internet sitesinde yer alan açıklamada, basında, Wikipedia yetkililerinin "makaleler değiştirilmesine rağmen erişim yasağının devam ettiği" yönünde beyanlarının bulunduğu hatırlatıldı.

Yapılan kontrollerde ise Wikipedia'nın kamuoyunu yanlış yönlendirme ve algı oluşturma amaçlı bilgiler paylaştığının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, Wikipedia'da yer alan ve Türkiye'yi terör örgütleriyle iş birliği içinde göstermeye çalışan içeriklerle ilgili, yetkili mercilerin talebi üzerine 5651 Sayılı Kanun'un 8/A maddesine göre "erişim engellemesi" tedbirinin uygulandığı ve bu tedbirin Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla onaylandığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye'nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır."

Erişim engelleme kararı sonrası Wikipedia yetkilileriyle yapılan çeşitli toplantılarda, Türkiye'yi terör örgütleriyle iş birliği içinde göstermeye çalışan ve kendi politikalarına da açık şekilde aykırılık teşkil eden içeriklerin defalarca bildirildiğine dikkat çekilerek, Wikipedia'ya bildirilen yasadışı içeriklerin iddia edilenin aksine günlük olarak kontrol edildiği ve yetkili mercilerle paylaşıldığı ancak makaleler üzerinde yapılan kontrollerde yasa dışı içeriklerin ısrarla yayınlanmaya devam ettiğinin görüldüğü vurgulandı.

Sürecin kurumca titizlikle izlendiği belirtilen açıklamada, erişim engelleme kararının kaldırılmasıyla ilgili takdirin bağımsız adli mercilerde olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, Türkiye'ye yönelik iftira niteliğindeki içeriklerin kaldırılması sonrası yetkili mercilerce gerekli adımların atılabileceğinin değerlendirildiği belirtildi.

 // Babür
Reis sana helal olsun yaa, vatandaş olarak beni hep gururlandırdın, hep göğsümü kabarttın. Allah yzun ömür versin, Türkiye'de fotoğrafçılığın babası kabul edilen 90 küsür yaşındaki Ara Güler bile mertçe diyor ya; RTE'ın batıya karşı dik duruşuna, haklıykende kafa tutmasına hayranım diye.Ermeni kökenli olmasına rağmen "biz Osmanlı'yız bee" diyebiliyor, Devleti ile gurur duyuyor. Wikipedia bizle oyun oynama, karşında biz varız biz. Filistin oylamasında abdyi destekleyen1500 nüfuslu dev(!) ülke(!) mikronezya değil Türkiye'yle muhatap olduğunu asla unutma, küstah. Yoksa böyle burnun sürtülür işte, deve!...
17 Ocak 2018 18:28
bunu da ötekileide savaş süresince kapatın.pişman olmayın.
 // hursit dilaver
öyle basın özgurluğu diye size numara yapıyorlar. gidin almanyada bunun yazın bakalım. o vikipedya binaspnı havaya uçururlar. sakın taviz vermeyin. bunların burunlarını sürtmezseniz tepenize çıkarlar. siz de ezikliği bırakın da diklenin.böyle korkak davranırsanız her şeyi hukukla çözelim derseniz. sizle dalga geçer bunlar. her küfür ve yalanda hukuk derler,sizi bağlarlar.. etmeyin.HAİNLER İÇİN HUKUK OLMAZ. ...
17 Ocak 2018 Çarşamba 17:11
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler