YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BTK'dan devrim gibi "SMS" düzenlemesi
BTK'dan devrim gibi "SMS" düzenlemesi
11 Haziran 2016 21:28
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, (BTK) firmalar tarafından gönderilen tanıtım mesajlarına düzenleme getiriyor.

"Sigorta", "Banka", "Kargo" gibi başlıklara sahip, ama kim tarafından  yazıldığı anlaşılmayan ya da dolandırıcılık maksatlı SMS'ler gönderilemeyecek. Bu  tür SMS'lerin sonuna, mesajı gönderenin hangi şirket olduğunun kolaylıkla  anlaşılmasını sağlayacak bir kod eklenecek.

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), Elektronik  Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik  Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'te yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
 
Buna göre, elektronik haberleşme sektöründe faaliyet göstermek üzere  yetkilendirilecek firmalarda belirli bir sermaye gücü aranacak. 

Böylece,  şirketlerin abonelerini mağdur ederek, piyasadan çekilmeleri ya da maddi  güçsüzlük gerekçesiyle devlet kurumlarına karşı sorumluluklarını yerine  getirmemelerinin önüne geçilecek.
 
Yetkilendirilen şirketler, olası tüketici mağduriyetlerini önlemek ve  tüketicilerin sorunlarını aktarabilmelerine olanak sağlamak amacıyla ücretsiz  çağrı merkezleri kuracak. 

Hizmet şartlarını yerine getirmeyen şirketlerin  yetkileri iptal edilecek. Kurallara uygun çalışan şirketler desteklenecek.
 
SMS'lerin sonuna kod eklenecek
 
Yönetmelikle arayan numara bilgisine ilişkin de düzenleme yapıldı.  SMS'ler konusunda tüketicilerin duyduğu rahatsızlıkları azaltmaya yönelik bu  düzenlemeye göre, herhangi bir firmanın markası, adı veya sloganı ya da kişi  adları SMS başlığı olarak kullanılamayacak.
 
"Sigorta", "Banka", "Kargo" gibi başlıklara sahip, ama kim tarafından  yazıldığı anlaşılmayan ya da dolandırıcılık maksatlı SMS'ler gönderilemeyecek. 

Gönderenin numarası yerine bir isim, marka ya da unvan bulunan bu tür SMS'lerin  sonuna, mesajı gönderenin hangi şirket olduğunun kolaylıkla anlaşılmasını  sağlayacak bir kod eklenecek. 

Bu kod sayesinde, tüketicinin şikayette bulunması  halinde mesajın kim tarafından gönderildiği anlaşılabilecek.
 
Her firma kendi ismi, unvanı ve markasıyla, her kişi de sadece kendi  adıyla mesaj atabilecek.

Bugünden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren yönetmelikle,  işletmecilere sistemlerini istenen koşullarla uyumlu hale getirmeleri için 6 ay  süre tanındı.

o kodu sıradan halk ne bilsin
 // ali
ülkede telefon dolandırıcılığının boyutları korkunç hale geldi. her gün bir yakınımızın başına geliyor. bula bula bu çözümü mü buldular. o kodu sıradan vatandaş ne bilsin? tek çözüm masak bünyesinde aktif bir birim kurup ilk şikayet edildiği anda tepelerine çökülmesi lazım. telefonları dinlensin. para trafiği takip edilsin ki anında yakaşansın. ayrıca o dolandırılan paraların çoğu yine suça finanse oluyor. devlet bu konuda zavallı bir tablo çiziyor....
11 Haziran 2016 22:19
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler