YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biraderleri YouTube korkusu sardı
Biraderleri YouTube korkusu sardı
Biraderleri YouTube korkusu sardı
02 Nisan 2008 / 08:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genelkurmay'daki bazı konuşmaların kaydedilerek YouTube'a konulması üzerine Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, Biraderleri YouTube korkusu sardı.Bundan iki yıl önce, gelişen bilgisayar teknolojisinden yararlanarak, localar arasında canlı yayın sistemi kuran Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, şimdi bu uygulamaya son verdi. Ayrıca Loca'nın kendisine bağlı yerel localara gönderdiği bir yazıda, internet teknolojisine karşı uyanık olunması ve teknolojik imkanlardan yararlanma konusunda daha dikkatli davranılması gerektiği uyarısında bulunuldu.


MERKEZİ AYİNE SON


Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın aldığı bu yeni kararlarda, son zamanlarda video paylaşım sitesi YouTube'a düşen bazı ses ve görüntü kasetlerinin etkili olduğu belirtiliyor. Bu tür teknolojik faaliyetlerden endişe duyan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, aldığı ani bir kararla Kasım 2006'dan bu yana yaptığı Ankara, İstanbul ve İzmir'deki locaların video konferans yöntemiyle tören yapma uygulamasına son verdi.


Türkiye çapındaki localarda aynı anda tören yapılabilmesi için Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, 2006 yılında merkezi bir sistem kurdu. Ankara, İstanbul ve İzmir'deki locaların video konferans yöntemiyle tören yapmasına imkan sağlandı.


Yapılan canlı yayın sayesinde hizmet içi eğitim anlamına gelecek konferans, seminer ve diğer eğitim çalışmaları yapıldığı gibi, Loca'lardaki "mabet" adı verilen özel bölümlerde yapılan 'mahrem' törenler de online olarak diğer vadilerdeki (illerdeki) masonlara anında ulaştırılıyordu. Böylece 'Üstad-ı Azam' denilen Büyük Loca'nın başkanının yönettiği bu mahrem tören aynı anda bütün localarda izleniyor ve merkezi törene iştirak sağlanıyordu. Ancak bu uygulama başladığından beri söz konusu görüntülerin dışarı sızma endişesi nedeniyle birçok mason bundan rahatsız olduğunu belirtiyordu. Bugüne kadar video konferans yöntemiyle yapılan masonik törenlere, geçtiğimiz hafta son verildi ve her locanın kendi törenini kendi yapması kararlaştırıldı. Geçmişte bu törenlerden birisi YouTube'a düşmüştü. Bunun üzerine güvenlik tedbirleri artırılmış, uygumadan ise vazgeçilmemişti.


ERGENEKON ETKİLİ OLDU


Son günlerde gerek Ergenekon operasyonu çerçevesinde elde edilen birtakım deliller ve bazı kamu görevlilerinin YouTube'a düşen ses ve görüntü kayıtları, Loca'nın bu uygulamayı bütünüyle kaldırmasına neden oldu. Ayrıca Ergenekon operasyonu kapsamında ortaya çıkan kimi ses ve görüntü dokümanlarının, zanlıların kendi bilgisayarlarından elde edilmiş olması, "masonların teknolojiden azami düzeyde yararlanması gerekir" ilkesini de tartışmaya açtı. Loca'dan temsilciliklere gönderilen yazıda, kişisel internet yazışmaları ve buna benzer iletişim yolları konusunda "biraderler" uyarıldı. Yazıda, "iletişim teknolojisinden yararlanmanın medeni bir zorunluluk olduğu, ancak bu teknolojinin getirdiği risklere karşı da uyanık olunması" istendi. YENİŞAFAK

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler