YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir gezegen keşfet 100 bin YTL'yi kazan
Bir gezegen keşfet 100 bin YTL'yi kazan
Bir gezegen keşfet 100 bin YTL'yi kazan
02 Nisan 2008 / 07:59 Güncelleme: 02 Nisan 2008 / 00:00

TÜBİTAK'ın dergisi "Bilim ve Teknik", gökbilimcilere, adını Türkiye'nin koyacağı bir gezegeni bulmaya davet etti. Gezegeni bulan ekip 100 bin YTL ile ödüllendirilecek. Amaç gökyüzüne adımızı yazdırmak.TÜBİTAK'ın popüler bilim dergisi "Bilim ve Teknik", gökbilimcilere, adını Türkiye'nin koyacağı bir gezegeni bulmaya davet etti. "Gezegen Avcıları", şimdiye kadar keşfedilmiş 300'e yakın güneş dışı gezegene bir yenisini eklemek için uzmanlar eşliğinde keşfe çıkacaklar. Gezegeni bulan ekip 100 Bin YTL ile ödüllendirilecek. Bilim ve Teknik Dergisi'nin Nisan sayısında "Haydi Teleskop Başına" başlığıyla verilen haberde, TÜBİTAK'ın amatör gökbilimcileri iddialı bir sınava çağırdığı belirtilirken bu sınavın "Ülkemizin adını göklere yazdırmak" olduğu ifade edildi.


Önümüzdeki yılın Uluslararası Astronomi Yılı olduğu ve Dünyanın her yerinde gökbilimle ilgili çalışmaların yapılacağının anımsatıldığı haberde, “Biz amatör gökbilimcilerimizin bilgilerine, bu bilgilerini sürekli geliştirme arzularına, bunlardan somut ürünler ortaya koymak için yararlanma becerilerine güveniyoruz" denildi.


GEZEGENE İSİM DE KOYACAK


TÜBİTAK'ın gezegen keşfeden takıma 100 Bin YTL para ödülünü vereceğinin bildirildiği haberde, ileride miktarın yükseltilebileceği ya da süpernova, nova, küçük gezegen, kuyrukluyıldız keşiflerini de kapsayacak şekilde genişletilebileceği ifade edildi. Haberde şunlar kaydedildi:


“Asıl ödül, gökte bir gezegene ulusumuzun adını taşıyacak bir gezegen bulmanın, 70 milyonla eşit olarak paylaşacağımız onuru. Biliyoruz; bir gezegene ad koymak, uluslararası bazı kurallara, kayıtlara bağlı. Ama olsun, biz onu ulusça sahipleneceğiz.”


TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, konuyla ilgili olarak açıklamada, "Gezegen Bulma" çağrılarının Türkiye'de hızla gelişmekte olan amatör gökbilimciliğe yeni bir kanal açmak olduğunu söyledi.Gençleri “gezegen bulma”ya çağıran Gürdilek, gezegen avcılarının ihtiyaç duyacağı malzeme ve donanımın tamin edecek araştırma ve sanayi kurumlarını da göreve çağırdı. YENİŞAFAK

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler