YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilim İnsanları için Bilim Tüneli
Bilim İnsanları için Bilim Tüneli
18 Ekim 2014 19:36
Max Planck Bilim Tüneli’nin açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, öğrenciler tarafından üretilen teknik cihazlar hakkında bilgi aldı.

Merkezi Almanya’da bulunan ve bilimsel araştırmalara sağladığı katkıyla tanınan Max Planck Topluluğu’nun bilim ve teknolojinin geleceği nasıl değiştireceğini gösteren dünyaca ünlü Bilim Tüneli Sergisi, ‘Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı’ kapsamında İstanbul’a geldi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Güneş sisteminin en küçük detaylarından nano teknolojilere, beynin sırlarla dolu dünyasından geleceğin ilaç tasarımlarına, insan yaşamına, öğrenme ve sosyal sistemlerin füzyon teknolojisine kadar pek çok alanda geleceğin dünyası hakkında ipuçları veren Bilim Tüneli Sergisi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen törende, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumu Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl ve Max Planck Bilim Tüneli Proje Direktörü Dr. Peter M. Steiner de hazır bulundu. Davut Kavranoğlu ve beraberindeki heyet Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin bilim istasyonlarını gezerek öğrenciler tarafından üretilen robot ve uçak gibi cihazlar hakkında bilgi aldı.

Almayna'ya bilim ateşesi atanacak

Türkiye’nin ilk kez Almanya’ya bilim ateşesi atayacağını söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, “Bilimsel bilgiyi ve bu alandaki deneyimlerimizi paylaşmak ve bunu sanayinin hizmetine sunmak amacıyla başlattığımız Türk-Alman Bilim Yılı etkinlikleri Türkiye ve Almanya ilişkilerine yeni bir zenginlik kattı.

Bu işbirliği, Avrupa Birliği ile olan ilişkimize de geliştirecek. Yakın zamanda Almanya’ya atayacağımız bilim ateşesi, bilim ve teknoloji alanındaki ilişkilerimizin gelişmesine katkı sağlayacak. Bilim Tüneli de bilimin güzelliklerini ve ihtişamını laboratuvarların dışına çıkarıp toplumda yaygın olarak gençlere ve bilim insanlarına göstermeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Nobel Ödülü’ne sahip olan bilim insanları yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Davut Kavranoğlu, “Bilim her dil, din, ırk ve inanç grubundan insanın bir araya gelmesi ve birlikte üstün başarılara imza atmasını sağlayan bir konudur. Fizikte, kimyada ve biyolojide Nobel Ödülü’ne sahip olan bilim insanları yetiştirmek istiyoruz.

Ancak eski Türkiye’den devraldıklarımızla bu ödülü alacak bilim insanları yetiştirmeyi bekleyemeyiz. Bu nedenle bazı reformlar gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bilim her türlü kültürel bariyerleri aşan önemli bir konudur ve dünya barışı, refahı ve kalkınması için çok önemli bir araçtır” diye konuştu.

Ekonominin kaldıracı bilimdir

Türkiye’nin bilim ve teknoloji üretmesi için gençlere kaliteli eğitim sunulması gerektiğini söyleyen Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumu Başkanı Enver Yücel, “Dünyanın en önemli bilim sergilerinden birini Türkiye’ye getirmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı’nda bilime desteğimizi sürdüreceğiz.

Türkiye 2023 vizyonu kapsamında insanımızın daha mutlu olmasını ve refaha kavuşmasını hedefliyor. Bunun için ekonomi açısından önemli bir yol almamız gerekir. Hedef 2023’te dünyanın en iyi 10 ekonomisi içinde bulunmak. Başarmamız gereken en önemli konu ekonomi ve eğitimi bir arada konuşmaktır.

Ülke olarak maalesef ekonomi ile eğitimi ayrı tutuyoruz. Ekonominin kaldıracı bilimdir. Artık Türkiye, bilim ve teknoloji üretmeli. Bunun için de kaliteli eğitimi gençlerimize sunmalıyız” dedi.

Eğitime ayrılan payın, son 10 yılda olduğu gibi savunmaya ayrılandan daha yüksek olması gerektiğini belirten Enver Yücel, “Geçmişten itibaren eğitime daha büyük yatırımlar yapsaydık bugün ülke olarak başka bir yerde olurduk. Bugün, Türk Telekom’un değerinin 9 milyar dolar, Tüpraş’ın ve Türk Hava Yolları’nın 4 milyar dolar ve Petrol Ofisi’nin 1 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Toplamı 18 milyar dolar. Ancak hepimizin kullandığı Whatsapp’ın değeri ise 19 milyar dolar. Dolasıyla teknoloji üretmemiz şart. Fen ve matematik alanında verdiğimiz eğitimleri geliştirmemiz lazım.

Eğitime ayrılan pay, son 10 yılda olduğu gibi savunmaya ayrılandan daha yüksek olmalı” şeklinde konuştu.

Konuşmalarından ardından, katılımcılar Bilim Tüneli Sergisi’nin gezdi. Sergi, 15 Ocak tarihine kadar Mall Of İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlayacak.

Bilim tüneli sergisi

Max Planck Topluluğu tarafından dünyaya sunulan Bilim Tüneli Sergisi, son araştırma ve buluşları yakından görme fırsatı veriyor. 18 ülkede 10 milyon ziyaretçinin gezdiği sergi, kişiselleştirilmiş ziyaretçi deneyimleri ve multimedya gösterileriyle zengin bir içerik sunuyor.

Çoklu dokunuş teknolojisi ile gerçek ve sanal dünyayı bir araya getiren sergi, ziyaretçilerine bugünün basit araştırmaları ile yarının gerçeklerini kavrama imkânı da sağlıyor.

 

İHA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler