YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilgisayarları virüslere karşı koruma yöntemleri
Kötü niyetli yazılımlar dünya genelinde yüzde 43 oranında arttı
Bilgisayarları virüslere karşı koruma yöntemleri
03 Temmuz 2009 / 17:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Microsoft'un Güvenlik Bilgi Raporu'na göre, casus program, virüs ve worm içeren kötü niyetli yazılımlar dünya genelinde yüzde 43 oranında arttı.  
  
İşletim sistemlerinin güvenliğinde yaşanan gelişmelere rağmen bu yükseliş, hackerların hedefindeki bireysel programlar ile tecrübesiz bilgisayar kullanıcılarını akla getiriyor. Rapor, gelişmekte olan ülkelerdeki virüs oranının gelişmiş ülkelere göre daha çok arttığını gösteriyor. Örneğin, Japonya'da her bin bilgisayarda virüs oranı 1,8 iken, Afganistan'daki her bin bilgisayar için bu oran 76,4'e çıkıyor.


Microsoft, Microsoft, kötü niyetli yazılımlardan korunmak için bazı önerilerde bulundu. Bunlara dikkat edin:


• Bilgisayarınıza Microsoft'tan güncel güvenlik duvarı ile antivirüs ve anti-casus programları indirerek güvenlik güncelleştirmelerinizi ve üçüncü şahıs yazılım sağlayıcılarını kontrol edin.


• E-postalarınız güvenli bir kaynaktan geliyor gibi görünse de, e-postanızdaki açık linkleri ve ek dosyalardaki yüksek uyarı işaretlerini göz ardı etmeyin.


• E-postasından gelen linkler kullanıcıları sahte sitelere yönlendirerek önemli bilgiler için bilgisayarını tarayabilir. Bu yönteme teknik olarak "phishing" yani "yemleme" denir. Bu şekilde gelen linkleri açmayın. ZAMAN
 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler