YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilgisayarlara Cortana tuşu geliyor
Bilgisayarlara Cortana tuşu geliyor
15 Haziran 2015 20:02
Bilgisayar klavyelerine Cortana ismiyle gelecek olan tuş, ne işe yarıyor? Ditijal asistana özel muamelede bulunacak olan ilk PC üreticisi ise görünüşe bakılırsa Toshiba olacak.

İlk olarak Windows Phone'da tanıştığımız sanal asistan Cortana'nın, şimdi de Windows 10 geldikten sonra  bilgisayarların en önemli özelliklerinden bir tanesi olması bekleniyor.

İlk üretici Toshiba olacak

Ditijal asistana özel muamelede bulunacak olan ilk PC üreticisi ise görünüşe bakılırsa Toshiba olacak.

Toshiba Amerika'nın PC Bölümü'nün Başkan Yardımcısı Jeff Barney, yaptığı bir açıklamada; Toshiba'nın Windows 10'lu tüm PC'lerinin Cortana tuşuyla geleceğini söyledi. Barney'e göre Cortana tuşu, fonksiyon düğmelerinin bulunduğu yerde, sol üstte yer alacak.

Cortana'nın görevi ne?

Tuşa bastığınızda Cortana devreye girecek. Firma, Cortana'nın söylediklerinizi doğru anlayabilmesi için bilgisayarına yüksek kalitede mikrofonlar eklemiş bulunuyor. Cortana'nın sesli komutlarınızı arka planda, sürekli olarak bekleme yeteneği de var.

Ancak bu özellik, hem PC'lerde hem de telefonlarda biraz sorunlu. Bu yüzden işlevi kendiniz devreye soktuğunuzda çok daha iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. Zaten Barney de düğmenin amacının bu olduğunu, düğme sayesinde Cortana'nın sadece siz istediğinizde sizi dinleyeceğini söylüyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler