YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilgisayarınız sizi dinletiyor mu?
Bilgisayarınız sizi dinletiyor mu?
Bilgisayarınız sizi dinletiyor mu?
31 Mayıs 2008 / 14:43 Güncelleme: 31 Mayıs 2008 / 00:00

Ev ve işyerlerindeki bilgisayarlar ile laptop olarak bilinen dizüstü bilgisayarların aynı zamanda bir dinleme aracı olduğu iddia edildi.


Kendilerini sanal ordu olarak tanıtan ve özellikle yurtdışından yayın yapan yıkıcı ve bölücü sitelere karşı sanal savaş başlatan Ayyıldız Tim'in (AYT) yöneticilerinden Barboros kodunu taşıyan hacker, kanalahaber.com'a dinleme tekniğindeki gelişmeleri anlattı. Barboros, CHP'nin de bu şekilde dinlenmiş olabileceğini ileri sürdü.


Buna göre, ev ve işyerlerindeki bütün bilgisayar ile laptop olarak bilinen dizüstü bilgisayarlar küçük bir işlemle dinleme cihazına dönüştürülüyor. Merkezi bir server'a yahut internete bağlanan LCD ekranlı bilgisayarlar uzaktan gerçekleştirilen basit bir işlemle dışarıya yayın yapan verici gibi çalışmaya başlıyor.


Sistem şöyle işliyor: İnternet korsanları önce hedef seçtikleri merkezi bilgisayar veya normal PC'ye internet yahut sistem üzerindeki başka bir ağdan giriyor. Buraya virüs gibi çalışan ve kullanıcının anlamadığı bir program yerleştiriliyor. Bu program önce mikrofon ve haporlerin yerini değiştiriyor. Yani haporleriniz mikrofon gibi çalışmaya başlıyor. Burdan alınan sesler bilgisayarın LCD ekranından titreşim yaymaya  başlıyor. Bu titreşimler ise şimdiki teknoloji ile 10 kmlik bir alandaki alıcıda toplanıp yeniden ses kaydına dönüştürülüyor.


AYT yöneticisi (admin) Barboros, dünyada bu teknolojiyi kullanan 4 ayrı ekip olduğunu belirterek, bugün daha basit teknikler kullanarak da dinlemenin mümkün olduğunu kaydetti. Bluetooth kullanan cihazlar da aynı şekilde basit bir verici gibi çalışabiliyor.


Bilgisayar programcılarının ve internet korsanlarının giremediği internet bağlantısı bulunmadığını kaydeden Barboros, uçuş kulelerine yahut büyük vericilere girilerek helikopter ve uçakların dahi düşürülebildiğini hatırlattı. Uçakla, merkez istasyon


arasındaki iletişim sistemine girildiğinde rahatlıkla uçağın yönetiminin ele geçirilebileceğine dikkat çekti.


KANALAHABER.COM ÖZEL

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler