YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beşir Atalay: Twitter'ı en çok biz kullanıyoruz
Beşir Atalay: Twitter'ı en çok biz kullanıyoruz
27 Mart 2014 06:58
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aralık 2009'da KCK davasında, aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu sanıkların plastik kelepçeli görüntüleriyle ilgili, "Benim fevkalade İçişleri Bakanı olarak üzüldüğüm bir gündür o. Onun üzerine çok gittik biz"

Beşir Atalay, Beyaz TV'de, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Twitter'ın kapatılmasına ilişkin bir soru üzerine Atalay, twitter meselesine Türkiye içinde biraz taraflı bakıldığını ifade etti. "Tabii medya, düşünen insanlar, bardağın boş tarafını görüyorlar, 'özgürlüklere bir şey gelmesin'. Hepimiz öyle istiyoruz" diyen Atalay, şöyle devam etti:

"Hükümet içinde 12 yıldır bakanlık yaparım. Kaygımız daha demokratik açılım ve daha fazla özgürlükler artsın. 'Sessiz Devrim' diye bir kitap çıkardık ve 11,5 yılda bu dönemde sadece demokratikleşme adına neler yapıldı  AK Parti dönemi Türkiye'nin özgürlüklerinin arttığı, inanç özgürlüğünün, kıyafet özgürlüğünün, anadil özgürlüğünün her alanda özgürlüklerin arttığı bir dönem olarak tarihe geçecek. Önce tabu olanlar, yasak olanlar bu dönemde özgürleşti. Bundan sonra da öyle olacak.

Twitter'da vatandaşın, insanın, bireyin hakkını korumak için bir şey yapılıyor. Yani insanlar sizin gazetenizde, televizyonunuzda birine hakaret olursa, birinin özel hayatına müdahale olursa, kişi itiraz ediyor ya düzelttiriyor ya tekzip ettiriyor. Ama twitter'a bunlar gidiyor, twitter aldırmıyor. Vatandaşın özel hayatıyla ilgili, geçen gün verdi Ulaştırma Bakanlığımız, en yüksek düzeltme Amerika'da. Yani binler. Kişilerle ilgili yanlış şey oluyor, gönderiyorlar ve düzeltiyor. Türkiye'dekileri düzeltmiyor ve bunlar yargı kararı."

"Twitter'ı en çok biz kullanıyoruz"

Atalay, Türkiye ile twitter arasında bir temasın bulunup bulunmadığı, bu temasın ne aşamada olduğuna ilişkin bir soruyu, "Şu anda avukatları filan Türkiye'de temas kuruldu ve istediğimiz twitter madem burada işletme, burada ofisini açsın, temsilciliği olsun ve bu konularda yargı kararını uygulasın. Yoksa biz twitter'ı kapatmak filan... Twitter'ı en çok biz kullanıyoruz. Parti gençlik kollarımız, o kadar yoğun kullanıyor ki sosyal medyayı, bizim kendimizin ihtiyacımız var" diyerek yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın twitter'a ilişkin, "kökünü kazıyacağız" şeklindeki sözlerinin dile getirilmesi üzerine Atalay, Başbakan Erdoğan'ın direkt ifadelerinin bulunduğunu, kendilerinin bu sözlerin geri planını bildiğini ifade etti. Atalay, şunları söyledi:

"Geri planını biliriz, çalışmalarını bizler yaptığımız için. Onun dediği 'hiçbir bireyin hakkı buralarda öyle rast gele insanlara hakaret edilecek günlerce onu düzelt. Böyle bir şey olmaz'. Yoksa bizim dönemimiz, bakın bundan sonra ne olacak  Seçimde daha güçlü çıktığımızda inşallah bu tartışmaların çoğu bitecek. 30 Mart genel siyasetin içindeki pek çok tartışmayı bitirecek. Milletin bize daha güçlü şekilde desteğini görmüş olacağız."

Avrupa Birliği seferberliğinin devam edeceğini, çözüm süreci, Ruhban Okulu, Alevi vatandaşlar gibi konularda demokratikleşme alanında halen atılacak, atılması gereken adımlar bulunduğuna işaret eden Atalay, "Elimizde çalıştığımız birçok konu var ve demokratikleşme adımlarına devam edeceğiz. Yani AK Parti'nin ufkunda bir daralma olmayacak. Bundan emin olun" diye konuştu.

KCK davası

"Ali Fuat Yılmazer size yönelik suçlamalarda bulundu. Aralık 2009 KCK'nın görüntüleri plastik kelepçeler takılmış belediye başkanlarının da olduğu bir grup Türkiye'nin gündemine düştü. Talimatı sizin verdiğinizi öne sürdü Ali Fuat Yılmazer ve MİT'e yönelik suçlamaları var" sorusunu Atalay, şöyle yanıtladı:

"Bugün bana soranlar oldu, açıklama yapmak da istemiyorum. Şu günlerde o kadar çok şeyler söyleniyor ki, twitler atılıyor. Görüyorsunuz, bu da onlardan birisidir. Yalan bir haber, yalan bir bilgi. O günü herkes bilir. Benim fevkalade İçişleri Bakanı olarak üzüldüğüm bir gündür o. Onun üzerine çok gittik biz. O dönemin Diyarbakır Valisi falan bilir. Ama insanlar şu ortamda doğrusu bunu neden yapıyorlar, hayret ediyorum, çok da büyütmüyorum."

Atalay, İmralı'da ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın cezaevinden çıkmasının söz konusu olmadığını belirterek, Öcalan'ın hastalandığı konusunda da ortada spekülatif iddialar bulunduğunu kaydetti.

"Deniz Baykal ile ilgili kasetlerin hükümet emriyle yapıldığı iddiası var" denilmesi ve konuyla ilgili soruşturmanın sorulması üzerine Atalay, "Sayın Baykal bu konuları yargıyla paylaşmadı. Bu konu özel bir şey. Yaşandığı yer, olayın meydana geldiği yer, vesaire. Bunun araştırılması için ögelerin gidip orada bilgi vermesi lazım. Bilgi vermeyince olayda gelişme olmaz. Yargı bu konularda bilgi alamadığı için de gelişme olamadı" diye konuştu.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili de konuşan Başbakan Yardımcısı Atalay, "Yargı incelesin, varsa bir şey çıksın ortaya. Orada o gün askerin, güvenlik birimlerinin karda, fırtınada ne kadar çalıştığını biliyorum" dedi.

Suriye ile ilişkiler

Atalay, Süleyman Şah Türbesi ile ilgili gelişmelerin hatırlatılması ve "Suriye ile Türkiye bir savaş haline gelecek mi" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Şu anda Türkiye haklı bir şekilde bir uçağa müdahale etti. Bundan daha ileri, fazla bir şey gelişmez. Suriye'nin kendi içerisinde sorunları var. Ama Süleyman Şah Türbesi ile ilgili ve oradaki toprağımızla ilgili daha ileri bir tehdidin olabileceğini de düşünmüyoruz, olursa kararımız bellidir, kararlılığımız bellidir. Takviye edildi zaten. Oraya müdahale olursa Türkiye kendi toprağını korumak için ne gerekiyorsa onu yapar, onda kararlılığımız tamdır. Ama daha ileri ne oraya müdahale ne de Suriye ile daha ileri bir gelişme beklemiyorum."

 

AA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler