YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batıda sosyal medya yasakları artıyor
Batıda sosyal medya yasakları artıyor
14 Ocak 2015 19:20
İfade ve basın özgürlüğünü öne çıkaran İngiltere WhatsApp'ı yasaklamaya hazırlanırken ABD ise siber güvenlik paketi kapsamında internet kısıtmasına gidiyor.

ABD ve İngiltere gibi ülkeler sürekli ifade ve basın özgürlüğü konusunda diğer ülkeleri suçlarken özellikle sosyal medyaya uyguladıkları sansür gözden kaçırılıyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, dün yaptığı açıklamada iki kişinin arasında geçen ve gerektiğinde istihbarat yetkililerinin göremediği mesajların ulusal tehdit unsurları arasında yer aldığını savundu. Cameron, yeniden seçilmesi durumunda aralarında WhatsApp, iMessage ve Snapchat’in olduğu mesajlaşma uygulamalarını yasaklamak istediğini söyledi.

ABD ise, IŞİD’in CENTCOM’a ait sosyal medya hesaplarını hacklemesi üzerine bir dizi önlem içeren bir tasarı hazırladı. Bu önlemler kapsamında sitelerin hemen kapatılması da gündeme geldi. Tasarı önümüzdeki günlerde sunulacak.

İngiltere WhatsApp'ı yasaklayacak

İngiltere Başbakanı David Cameron’a göre, iki kişinin arasında geçen ve gerektiğinde istihbarat yetkililerinin göremediği mesajlar ulusal tehdit unsurları arasında… Cameron, Mayıs ayında İngiltere’de düzenlenecek olan genel seçimlerde yeniden seçilirse, aralarında WhatsApp, iMessage ve Snapchat’in olduğu mesajlaşma uygulamalarını yasaklamak istediğini söyledi.

Cameron’a göre söz konusu mesajlaşma uygulamalarının mesaj içeriklerini kriptolu bir biçimde tutması ve gerektiğinde istihbarat yetkilileriyle paylaşmamaları saldırgan gruplar için hayli ilgi çekici olabilir. Cameron hükümeti, diğer taraftan telekom operatörlerinin ve ISS’lerin kullanıcıların online aktiviteleri ve mesajlarıyla ilgili daha fazla kayıt tutmasını zorunlu hale getirecek bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Cameron’ın halihazırda yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp ya da Snapchat’i nasıl engelleyebileceği ise merak konusu. Cameron hükümeti yasak için 2016’da eyleme geçmeyi planlıyor.

ABD'de siber güvenlik paketi

ABD yönetimi, siber güvenlik konusunda daha etkin çalışabilmek için, Kongre'ye hükümet ile özel sektör arasında daha büyük bilgi paylaşımının yolunu açan yeni bir siber güvenlik kanun tasarısı getiriyor. 

ABD Başkanı Barack Obama, Ulusal Siber Güvenlik ve İletişim Entegrasyon Merkezi’nde yaptığı konuşmada, siber güvenlikle ilgili yeni adımlar açıkladı.

Ülkenin kritik altyapı ve finansal sistemleri ile elektrik şebekeleri ve boru hatları gibi birçok önemli noktanın internetle bağlantılı olduğuna işaret eden Obama, bu nedenle siber tehdidin ivedi ve büyüyen bir tehdidi oluşturduğunu kaydetti.

Ancak kamu veya özel sektörün bu tehditle tek başına başa çıkamayacağını ifade eden Obama, ortak bir görev misyonu açıkladı. Obama, bu noktada, Kongre’ye, hükümet ile özel sektör arasında daha büyük bilgi paylaşımının yolunu açan yeni bir siber güvenlik kanun tasarısı sunacaklarını anlatarak, bu tasarının "siber tehditle ilgili bilgileri paylaşan şirketlere sorumluluk koruması sağlanması ve kişilerin özel hayatı ve özgürlüğünün koruma altına alınması" gibi unsurları da içereceğini dile getirdi.

Obama, bunun yanında, güvenlik güçlerinin siber suçları işleyenlerin izlenmesi ve tutuklanması noktasındaki düzenlemeleri de güncelleyeceklerini ve daha aktif hale getireceklerini bildirdi.
Kötü amaçlı yazılımların durdurulması için mahkemelerin yetkilerini genişletmeyi de istediklerini kaydeden Obama, ayrıca, gelecek ay Beyaz Saray tarafından Stanford Üniversitesi’nde, "hükümet yetkilileri, güvenlik güçleri, teknoloji endüstrisi, tüketici hakları savunucuları, hukuk profesörleri ve öğrenciler" gibi her kesimi bir araya getirecek siber güvenlikle ilgili zirve düzenleyeceklerini de duyurdu.

Geçen haftalarda Sony firması "Röportaj" filmi nedeniyle saldırıya uğramış, ABD yönetimi saldırının sorumlusu olarak Kuzey Kore'yi göstermişti. Önceki gün de IŞİD, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) Twitter ve Youtube hesaplarını hacklemişti. 

 

DÜNYA BÜLTENİ

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler