YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batarya tüketen canavar bulundu
Batarya tüketen canavar bulundu
17 Ekim 2015 08:35
Akıllı telefonların en büyük problemlerinden biri şarj süresi. Her yeni çıkan cihazda daha fazla şarj ömrü dile getirilse de gelişen uygulamalar ve telefon özellikleriyle sonuç değişmiyor.

Bu hayatı yaşamamıza neden şeylerin başında sosyal medya uygulamaları yer alıyor ve korkarız ki Facebook gerçekten bizi sömürüyor!

Matt Galligan’ın yazdığı blog yazısı ise gündeme düşen Facebook‘un batarya tüketimi gerçekten büyük bir gündem yarattı. Facebook uygulamanızı telefonunuzda aktif olarak kullanıyorsanız -ki kullanıyoruz- şarjı izlediğiniz videoların, like verdiğiniz fotoğrafların götürdüğünü düşünüyor olabilirsiniz ama gerçek maalesef öyle değil.

Facebook, arka planda çalışarak neredeyse bataryanızın yarısını tüketiyor. Üstelik siz arkada çalışan uygulamalarda Facebook’a izin vermediyseniz bile sonuç değişmiyor.

Telefonunuzda batarya kullanım ayarlarına bakarsanız muhtemelen benzer sonuçla karşılaşacaksınız ve dilerseniz siz de ayarlardan arkada çalışmama seçeneğini seçebilirsiniz. Sonuç değişmeyecektir.

Peki neden?

Aslına bakarsanız bunun çok teknik açıklamaları olabilir ama özetle Facebook, bize sunmayı vaadettiği şeyleri (hızlı bildirimler, arkada çalışmıyorken bile gelen aramayı yanıtlama, bildirimler, lokasyon takibi ile reklamlar…) sağlayabilmek için bunu yapıyor. Bizim iyiliğimiz için olsa bile bu ayarları yaptığı zaman kullanıcıya gerçekten arkada çalışmayan bir uygulama sağlamaları gerekirdi.

Aslına bakarsanız büyük şirketlerin yapmaya çalıştığı gibi Facebook’da “her türlü veriyi alalım” modunda olabilir. Arkada sessizce çalışarak her türlü bilgiyi daha iyi takip edip, araştırma ve analizlerinde kullanabilir. (FBI bizi izliyor gibi değil de reklam modellerinde kullanmak için düşünün) Ayrıca bunu yapmak için sessiz ses dalgaları yayarak da arkada açık kalmayı sağlıyor olabilir çünkü normal şartlarda kapattığınız zaman gerçekten kapanmalıydı. Bir fonksiyon yapmadan arkada açık kalması da Apple store kurallarına aykırı diye biliniyor.

Ne yapabiliriz?

Bu konuda çok da fazla yapabilecek bir şey yok. İki alternatifiniz var:

1- Uygulamayı tamamen silin! Bu sayede bataryanızın daha uzun gittiğini göreceksiniz. Ama düşününce sosyal ağlar için de kullanamayacaksak bu kadar parayı vermek ne kadar mantıklı?

2- Facebook’un farklı bir iOS uygulaması olan Paper’ı kullanabilirler. Bu uygulama kullanıcı için daha iyi bir gezinti sağlarken daha az özellik barındırıyor ve haliyle daha az batarya tüketiyor.

 

Sosyalmedya.com

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler