YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Unakıtan'dan otomobil almak isteyenleri üzec
Bakan Unakıtan'dan otomobil almak isteyenleri üzec
Bakan Unakıtan'dan otomobil almak isteyenleri üzec
01 Kasım 2008 / 22:20 Güncelleme: 01 Kasım 2008 / 00:00

Özellİkle otomotiv sektörünü umutlandıran bekleyiş için Kemal Unakıtan son sözünü söyledi


Özellİkle otomotivde ÖTV ile ilgili iyileştirme beklentisi devam ederken Maliye Bakanı Kemal Unakıtan son noktayı koydu. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bu dönemde hiçbir üründe vergi indiriminin söz konusu olmadığını belirterek, “Bütçeyi sıkı tutmamız lazım. Otomotivde bizden ithalatı azdıracak bir şey beklemeyin. ÖTV oranlarında herhangi bir indirim yok. Satılan otomobillerin yüzde 75’i ithal. Böyle bir teşvik ithalatı daha da azdıracak” dedi.


Unakıtan, küresel finansal krizin yaşandığı bir ortamda ithalatı artıracak hiçbir tutum içinde olmayacaklarını söyledi. Türkiye’nin 150 milyar dolar ara malı ithal ettiğini kaydeden Unakıtan, “Artık bu ara malı ithalatını azaltmamız lazım ve yerli üretmemiz lazım. O bakımdan biz ara mallarını yerli üreticilerin üretmesine yönelik her türlü teşviki yaparız” diye konuştu.


Maliye Bakanı, diğer bazı sektörlerde de vergilerde bir indirim olup olmayacağı konusunda ise “Hiçbir üründe vergi indirimi şu dönemde söz konusu değil. Çünkü bütçeyi sıkı tutmamız lazım” ifadesini kullandı.


Otomotiv sektörünün tekrar hayata geçirilmesini istediği, “eski aracını getirip, yenisini alana ÖTV indirimi” 1 Ağustos 2003-31 Aralık 2004 tarihleri arasında uygulanmıştı. Motor silindir hacmi 1.600 CC’yi aşmayan 20 yaş üzerindeki araçların yararlandığı uygulama sırasında eski aracını getirip, yeni araç alanlar için 2003 yılında bugünkü değeriyle 3 bin 5 YTL, 2004’ün 1 Ocak-25 Mayıs tarihleri arasında 4 bin 500, 26 Mayıs-31 Aralık döneminde ise 2 bin 250 YTL özel tüketim vergisi indirimi yapılmıştı. Bu süre içinde uygulamadan yararlanan araç sayısı ise 150 bin olarak belirlenmişti.


Vatan

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler