YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa için çırpındı Türkiye‘yi es geçti
Başbakanlık, Twitter'ın ülkelere karşı uygulamalarını inceledi. Türkiye'’nin yasal taleplerine kulaklarını tıkayan Twitter, ABD, Fransa, Almanya gibi ülkelerin taleplerini ise hemen karşılamış.
Avrupa için çırpındı Türkiye‘yi es geçti
26 Mart 2014 / 07:16 Güncelleme: 26 Mart 2014 / 07:21

Türkiye'nin, mahkeme kararıyla koruma tedbiri koyduğu Twitter'ın uygulamaları, Başbakanlık tarafından mercek altına alındı.

Yapılan incelemeye göre Twitter yetkilileri, ABD'den Almanya'ya, Fransa'dan Rusya'ya kadar çeşitli ülkelerin taleplerine hemen yanıt verirken, Türkiye'nin çağrılarına duyarsız kalmış. 

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü (KDK) tarafından hazırlanan bilgi notunda, Türkiye'nin taleplerine benzer uygulamalarda, sitenin uygulamaları değerlendirildi. Öne çıkan bazı tespitler şöyle sıralandı: 

2013'te sadece iki talep

Hükümet ve diğer yetkililerin, "illegal olduğu gerekçesiyle içerik kaldırma" taleplerinde 2013 yılında bir önceki döneme göre beş kat artış olmuştur. 2013'ün ikinci yarısında, toplam 365 talebin 305'i Fransa'dan gelmiştir. Bunu 14 taleple Rusya izlemektedir. Türkiye'den sadece 2 talep yapılmıştır. 

Türkiye de talep etti ama...

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) içerik kaldırma talepleri mahkeme kararlarına rağmen, Twitter tarafından yok sayıldı. Bunun üzerine ise ileride telafisi mümkün olmayan mağduriyetlerin yaşanmaması amacıyla Twitter'a erişimin engellenmesi tedbiri uygulandı.  

Fransa tüketicileri Twitter'a dava açtı

Fransa Tüketici Derneği (UFC) Facebook, Twitter ve Google'ı kullanıcı sözleşmesindeki maddeler nedeniyle mahkemeye verdi. Dernek tarafından yapılan açıklamada, 3 siteye kullanıcı sözleşmesindeki  'kişisel bilgilerin izinsiz kullanımı ve istismara açık maddeler dolayısıyla dava açıldığı bildirildi. 

Silinen tweetler

Twitter'a "telif hakları" konusunda da talepler arttı. Bir önceki döneme göre yüzde 16 oranında artan kaldırma kararları, toplam 12 bin 243 hesabı etkiledi. 26 bin 506 tweet silindi ve 5 bin 847 tane medya içeriği kaldırıldı. 

Onların talepleri hemen karşılandı

ABD: Twitter'ın raporuna göre, taleplerin en sık geldiği ülke ABD oldu. ABD'den gelen 948 hesap ile ilgili tam 679 talep, tüm taleplerin yüzde 80'inini oluşturdu. 679 talebin ise yüzde 75'i karşılandı. 

Almanya: Ekim 2013'te Twitter, Alman hükümetinin talebi üzerine Neo-Nazi hesaplarını engelledi. 

Fransa: Twitter, 19 Ekim 2012’de Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği'nin konuyu mahkemeye taşıyacağını belirtmesi üzerine Fransa'da yazılan ve yayılan Yahudi aleyhtarı ve ırkçı tweet'leri kaldırdı. 

Hindistan: 2012'de Bodo kabilesi ve Müslümanlar arasındaki olaylar nedeniyle, hükümet toplu mesajları yasakladı. 

İngiltere: İngiltere Başbakanı Cameron, 2011 yılındaki ayaklanmalarda Twitter'a erişim yasağı getirebileceğini ifade etti. Olayların yatışması üzerine karar alınmadı. 

 

AKŞAM

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler