YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ATAK projesinde sona gelindi
ATAK projesinde sona gelindi
ATAK projesinde sona gelindi
23 Haziran 2008 / 08:45 Güncelleme: 23 Haziran 2008 / 00:00


Taktik-taarruz savaş helikopteri (ATAK) ortak üretimine yönelik sözleşme yürürlüğe girdi. Projenin ana yüklenicisi TUSAŞ, ATAK'ı İtalyan ortağıyla üretecek. Helikopterin yazılım ve donanımı tamamıyla milli olacak


Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için üretimi planlanan taktik-taarruz savaş helikopterleri (ATAK) projesinde sona gelindi. Toplam 90 adetlik savaş helikopteri üretiminde ana yükleniciliği görevini üstlenen Türk Havacılık Sanayii (TUSAŞ) ile İtalyan Agusta Westland arasındaki sözleşmenin yürürlüğe girmesi nedeni ile TUSAŞ tesislerinde bir tören düzenlenecek.


YAZILIM VE DONANIM MİLLİ


Yazılım ve donanımı milli imkanlarla tasarlanıp üretilecek olan toplam 90 adet savaş helikopteri üretiminde ana yüklenici görevini üstlenen Türk Havacılık Sanayi ile İtalyan Agusta Westland arasındaki ilk önemli adım bir süre önce yapılan sözleşme ile atılmıştı.


İlk aşamada 50 adet daha sora opsiyonel olarak 40 olmak üzere toplam 90 adet olarak üretimi planlanan savaş helikopterleri üretimi, İtalyan Agusta Westland firması işbirliği ile gerçekleştirilecek.


ANA YÜKLENİCİ TUSAŞ


ATAK programı için karşılaması model uyarınca TUSAŞ ana yüklenici, Aselsan ve Agusta Westland firmaları ise alt yüklenici olarak üretim görevi üstlenecek. TAI program kapsamında, "program ve sözleşme yönetimi", "sistem entegrasonu tasarımı ve geliştirilmesi", "kalifikasyon" "üretim" ile "entegre lojistik destek" alanlarında iş payına sahip olacak. Türkiye ATAK programı kapsamında imzalanan işbirliği anlaşması ile helikopterlerin yeni konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmasının yanı sıra, nihai montaj ve uçuş işlemleri de dahil olmak üzere bütün gövde üretimi için dünyada tek kaynak olacak.


Göz'ü Aselsan'dan


ASELSAN'ın ürettiği Türkiye'nin yeni nesil, tamamiyle özgün tasarımı olan 'Gündüz-gece görüş ve nişangah' sistemi Aselflir-300t, Taktik-taarruz savaş helikopteri ATAK'ın da gözü olacak.


Başbakan imza töreninde


TUSAŞ'ın Akıncı'daki tesislerinde yarın düzenlenecek törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katılması bekleniyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler