YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asker drone'lar yolda!
Asker drone'lar yolda!
06 Nisan 2016 07:05
Askerlerin hayatını kurtaracak savaş drone'ları geliyor!

Drone'ların farklı amaçlar için kullanmaya başlandığını önceki haberlerimizde belirtmiştik. Üzerlerine eklenen, ek işlevsellik sağlayan, aparatlar sayesinde birbirinden farklı işleri yapabilme becerisi kazanıyorlar.

Haliyle bu robot kuşların yapabilecekleri de 'insanların hayal gücüyle sınırlı' desek çok da yanlış olmaz. Yani diğer bir deyişle neredeyse sınırsız!

Evet; haberimize gelecek olursak...

Bundan önce karşımıza blender, çöpçü, dalgıç, ressam ve dahi bahçevan gibi meslek gruplarıyla(!) çıkan drone'lar artık askeri amaçla da kullanılmaya başlanacak. Yani başlıkta da dediğimiz gibi asker drone'lar yolda!

ABD ordusu, piyadelerine özel minyatür boyutlu bir drone üretmeyi hedefliyor. Asker Bazlı Sensör'ün kullanılacağı bu drone, akıbeti bilinmeyen arazilerde askerlere yol gösterecek ve bölgenin incelemesini yapacak. Burada marifet üretilecek drone'un cep boyutunda olacak olması. Zira normal boyutlardaki bir drone'un cebe sığması imkansız. Kaldı ki bildiğimiz boyutlarda insansız hava aracı kullanılsa bile askere ekstra yük olacağı aşikar.

150 gram olarak tasarlanan bu drone'un zor durumlarda askerlerin hayatını kurtaracak bir cihaz olacağı tahmin ediliyor. Bu hava aracının bir başka artısı da, küçük boyutlu olacağı için düşman tarafından kolaylıkla fark edilmeyecek olması. 15 dakika uçuş süresi olacak olan bu hava aracı, saatte 20-25 km hızla hareket edecek şekilde tasarlanıyor.

Diğer taraftan hali hazırda bu teknolojiyi kullanan ülkeler var. Norveç ve İngiltere ordusu, PD-100 Black Hornet ismini verdiği bir drone üretti ve birkaç yıldır kullanılıyor. ABD ordusu ise bu sisteme 2018 yılında geçmeyi hedefliyor.

Fakat akıllarda bazı soru işaretleri de yok değil. ABD'nin savunma sanayisine büyük yatırım yaptığını biliyoruz ancak bu küçük savaş drone'unu üretmek çok da ucuz bir olay değil. Aksine oldukça pahalı bir drone. ABD'li uzmanlar, bu drone'un oldukça kullanışlı olduğunu fakat dünyanın en büyük ordusu için uygun olmadığını savunuyor.

 

YENİŞAFAK

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler