YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ASELSAN'dan askeri standartlara uygun 'Milli Yönlendirici'
ASELSAN'dan askeri standartlara uygun 'Milli Yönlendirici'
27 Haziran 2016 11:55
Haberleşme ağı bileşenlerini milli kaynaklarla üreten ASELSAN, askeri standartlara da uygun bir "Milli Yönlendirici" geliştiriyor.

Haberleşme ağı bileşenlerini milli kaynaklarla üreten ASELSAN, askeri standartlara da uygun bir Milli Yönlendirici geliştiriyor. Ürün ilk olarak yeni nesil Taktik Saha Muharebe Sistemi (TASMUS) bünyesinde kullanılacak ve sistemin ana anahtarlama ve yönlendirme birimini oluşturacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak ve haberleşme cihazlarına olan ihtiyacını karşılamak amacıyla yola çıkan ASELSAN, bu alanda ortaya koyduğu çözümlere bir yenisini eklemeye hazırlanıyor.

Haberleşme ağı bileşenlerini milli kaynaklarla üreten ASELSAN, askeri standartlara da uygun bir Milli Yönlendirici üzerinde çalışıyor. 

Ortaya çıkacak ürün ilk olarak yeni nesil TASMUS bünyesinde kullanılacak. Milli Yönlendirici, sistemin ana anahtarlama ve yönlendirme birimini oluşturacak.

Milli Yönlendirici'nin üretiminin 2017'de tamamlanmasıyla TSK'nın taktik sahadaki haberleşme sistemleri IP (internet protokolü) tabanlı bir omurgaya sahip olacak. 

Teknik olarak yönlendirici, ağlar arasındaki kesişme noktası ve parçası olduğu her ağ için bir arayüz taşıyor. 

Yönlendirici, tüm ağların parçası olduğu için veri paketlerinin ağlar arasında yollarını bulmaları görevini üstleniyor. 

Yöneltme, ses, yazı, fotoğraf ve video gibi her türlü içeriği barındıran veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi işlemine karşılık geliyor.

Milli haberleşme, tam bağımsızlık

Günümüzde artan bilgisayar destekli hizmet, karar destek, müşterek operasyon, düşük maliyetli hızlı ve kaliteli bilgi paylaşımı ihtiyacı kablolu ağların askeri, kamu ve özel sektör tarafından yoğun şekilde kullanılması sonucunu doğuruyor.

Ancak gerekli önlemler alınmadan kurulan sistemler doğru hizmet vermek yerine bilgi kaçağı ve tahribatına sebep olabilecek güvenlik açıkları ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Milli haberleşme sistemlerine sahip olabilmek tam bağımsızlık kavramının önemli bir unsurunu oluşturuyor. 

Kablosuz alanda geliştirdiği VUHF, HF ailesi telsizler, kriptolu GSM telefonlar, uydu haberleşme terminalleri ve milli kriptolu terminaller ile ülke teknolojisine siber güvenlik alanında katkı veren ASELSAN, ürün ailesine katacağı Milli Yönlendirici ile ülkenin bu alandaki yetkinliğine önemli bir katkı vermeye hedefliyor.

Birçok tamamlayıcı protokolü destekleyecek

Milli Yönlendirici, 40 GBitps'e kadar çıkacak anahtarlama hızıyla hem IPv4 hem de IPv6 uyumlu paketleri OSPF ve BGP protokolleri ile yönlendirebilecek. 

Statik Yönlendirme ve UCMR (UnequalCostMultipath Routing) yeteneğine sahip olacak olan Milli Yönlendirici, IGMP (INTERNET Group Management Protocol), PIM (Protocol Independent Multicast), DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), DNS (Domain Name Services), IPSec (IP Security) ve IKE (INTERNET Key Exchange) gibi birçok tamamlayıcı protokolü de destekleyecek.

İlk olarak 16 LAN/WAN Portu, 2 WAN Portu ve PoE+ uyumlu portlarıyla esnek bir bağlantı yeteneğine sahip olacak olan Milli Yönlendirici, STANAG 5067, STANAG 4711 ve STANAG 4644 uyumluluğu ile taktik sahada gelişmiş QoS politikaları ve IP yönlendirme özellikleri sunabilecek.


AA

1
 // 1
Yani ordunun kendi bağımsız bir veri iletişim ağı olacak???...
29 Haziran 2016 08:40
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler