YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aselsan teknolojiyi 'Sırt'ladı
Aselsan teknolojiyi 'Sırt'ladı
13 Aralık 2015 19:35
Teknoloji üretimine yılda 300 milyon doların üzerinde kaynak ayıran Aselsan, 'Sırt' adını verdiği uydu iletişim sistemiyle milyonlarca dolarlık ithalatın önünü kesti

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme cihazlarını üretmek için 1975'te kurulan Aselsan, teknoloji üretimiyle Türkiye'ye kazandırıyor. Şirket, MÜSİAD zirvesinde tanıttığı 'Sırt' ismi verilen taşınabilir uydu bağlantı sistemiyle bu alandaki ithalatı bitiriyor. Büyük uydu sistemlerinin çıkamadığı arazilerde personelin sırtında taşınabilen, Internet Protokolü (IP) olan telefonlarla da dünyanın her yeriyle iletişime geçilebilen sistem, milyonlarca doların ülkede kalmasını sağlayacak. Ayrıca sistemin ihracı için de görüşmeler yapılıyor. 

GÖRSEL DE GÖNDEREBİLİYOR 

Aselsan uzmanları, sistemin 15 kilogram olduğunu ve askeri personelin dağda ya da arazide uydu kanalıyla iletişim kurabildiğini belirterek, "Bu sistemi üreterek maliyeti 5'te 1 oranına indirdik. Yurtdışından satın aldığımız bu sistemi artık kendimiz üretiyoruz. Personel, bu araçla iletişim kurabildiği gibi fotoğraf da gönderebiliyor. Sistemi Pakistan ordusu da test ediyor. Devamında başka ülkelerin ordularına da teknolojimizi satacağız" şeklinde konuştu. Birçok ödülün de sahibi olan Aselsan, cirosunun yüzde 7'sini Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor. Yetkililer, "Kendi kaynaklarımızdan 85, dış kaynaklardan ise Ar-Ge için 244 milyon dolar olmak üzere toplamda 329 milyon dolarlık harcama yapılıyor" diyor. 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler