YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araç sahiplerine uyarı
Araç sahiplerine uyarı
09 Ocak 2013 13:02
Araç sahipleri, soğuktan etkilenip aniden biten aküleri nedeniyle yolda kalmamaları için, akü bakımı konusunda uyarıldı.

 

Bir akü firmasının Konya Bölge Bayisi Müdürü Işın Suvarıklı, yaptığı açıklamada, çoğu sürücünün servislerde aracının kışlık bakımını yaptırdığını ancak araca ilk enerjisini veren asıl unsur olan akünün test edilmesi işlemini ihmal ettiğini söyledi.
 
Oysa küçük bir test işlemi sonunda, şarj isteyen akülerin bakımının yapıldığını, ömrünü tamamlamış olan akülerin ise yenisiyle değiştirildiğini vurgulayan Suvarıklı, şunları kaydetti:
 
''Kış aylarına girilirken aracının akü bakımını ihmal edenler, sabah kalkıp araçlarına bindiklerinde kötü bir sürprizle karşılaşabilirler. Bugünlerde bu tür durumlarla sıkça karşılaşıyoruz. Çünkü akünün içinde bulunan ve zaman içinde yıpranan kurşun plakalar ile elektrolitler, soğuğun tetiklemesiyle aküyü tümüyle boşaltabilir. Aynı sorun, aşırı sıcakta da meydana gelebilmektedir. Otomobil akülerimiz 100 ile 250 lira arasında değişiyor. Araç sahiplerine, soğuktan etkilenip biten aküleri nedeniyle yolda kalmamaları için, en kısa sürede akü bakımlarını yaptırmalarını öneriyoruz.''
 
 
AA
 
Etiketler:
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler