YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Apple Watch meraklıları kötü haber
Apple Watch meraklıları kötü haber
30 Nisan 2015 16:40
Dövme meraklılarına Apple Watch'tan kötü bir haber var. Bilek bölgesinde dövme bulunan kişiler mürekkebin akıllı cihazın sensörünü devre dışı bırakması nedeniyle Apple Watch'u tam anlamıyla kullanamıyor. ABD'de dövme sildirme oranı yüzde 440 arttı.

Apple'ın merakla beklenen akıllı saat modeli Apple Watch geçen hafta satışa sunuldu. Teknoloji severlerin saati ilk kullananlardan olabilmek için saatlerce kuyruk beklemeyi göze aldığı akıllı saati kullanmak için ise dövmesiz bir vücuda sahip olmak gerektiği ortaya çıktı.

Yapılan bir araştırmaya göre, bu durum ABD'de dövme sildiren kişilerin sayısını gözle görülür bir şekilde artırıyor.

Mürekkep sensörü engelliyor

Apple Watch'un nabız okumak için sahip olduğu sensörlerin bilek bölgesinde bulunan dövmedeki mürekkepten dolayı işlevsiz kaldığını belirten uzmanlar, akıllı saatin bu nedenle tam anlamıyla çalışmadığını açıkladı. 

Halihazırda artışta olan dövme sildirmenin daha da popüler bir hale gelmesine neden olan giyilebilir cihazlar bu sektörde gözle görülür bir artış yaşanmasına sebep oldu.

Son 10 yılda dövme sildirmek için merkezlere başvuranların sayısında yüzde 440'lık bir artış olduğunu belirten çalışmaya göre, bu sektör 75 milyon dolarlık (200 milyon TL) bir büyüklüğe sahip.

"Dövme sildirenlerin sayısını artıracak"

Önümüzdeki 3 sene içinde bu sayının daha da artacağını belirten US. Revenue tarafından yapılan çalışma, bunda giyilebilir saatlerin önemli bir rol oynayacağı görüşünde.

Özellikle ABD'de büyük ilgi gören ürün, ön sipariş döneminin açıldığı gün yaklaşık 1 milyon adet satarak rakiplerinin bir yıl içinde yaptığı satışı geride bırakmıştı.

 

NTV

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler