YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Apple Music daha hizmete girmeden olay oldu
Apple Music daha hizmete girmeden olay oldu
23 Haziran 2015 08:22
Apple Music'in 3 ay boyunca sanatçılara telif ödemeyeceğini açıklaması ABD'li sanatçıları ayaklandırdı.

Apple'ın online müzik servisi Apple Music daha hizmete girmeden olay oldu. ABD'li ünlü şarkıcı Taylor Swift Apple'ın 3 aylık deneme süresi boyunca şarkıcılara herhangi bir ödeme yapmayı kabul etmemesi üzerine, son albümü 1989'un 30 Haziran'da hizmete girecek olan online müzik dinleme platformu Apple Music'ten kaldırılması kararı aldı. Daha önce Spotify'dan da albümlerini çeken Taylor Swift, tepkisini Tumblr'dan dile getirdi. Apple Music'in deneme süresi boyunca hiçbir şekilde gelir elde edemediklerini ifade eden Swift, Apple'ın bu uygulamasını 'Adil değil' sözleriyle eleştirdi. Apple'ın bu tür masrafları karşılayabilecek güçte bir şirket olduğunu belirten Swift, “Tarihi boyunca cömertliğiyle bilinen bu şirketin son kararı karşısında şok oldum ve hayal kırıklığına uğradım” dedi. “Yazdıklarım şımarık bir çocuğun şikayetleri değil” diyen Swift, kendi çevresindeki tüm sanatçıların da Apple'ın bu tutumundan rahatsız olduğunu savundu ve “Ancak konuşmaya çekiniyorlar çünkü hepimiz Apple'a büyük saygı duyuyoruz” dedi.

BEDAVA IPHONE İSTEMİYORUZ

“Apple'ın ne kadar akıl almaz bir biçimde başarıya ulaştığını hepimiz biliyoruz. Bu muhteşem şirketin sanatçılara, söz yazarlarına ve yapımcılara üç aylık deneme süresi boyunca gerekli ödemeleri yapacak güçte olduğunu da biliyoruz” diyen Swift, sözlerine “Üç ay hiç para almandan geçirilmesi için çok uzun bir süre. İnsanlardan karşılıksız emek istemek de adil değil” diyerek devam etti. Apple'a 'politikanızı değiştirin' çağrısı yapan Swift, bir değişikliğe gidilmesi halinde albümü 1989'un tekrar Apple Music'te yer almasından memnun olacağını ifade etti. Swift, “Biz sizden bedava iPhone istemiyoruz. Siz de lütfen bizden bedelsiz şarkı talep etmeyin” diye konuştu

PARASINI ÖDEYECEĞİZ

Apple Music'in başında bulunan Eddy Cue da Taylor Swift'in mesajına cevaben şarkıcıların sesini duyduklarını belirten bir tweet attı. “Apple'ın şarkıcılara her zaman ücretlerini ödeyeceğine emin olun. Deneme sürümde şarkıcılara ücretlerini ödemeye devam edeceğiz” diyen Cue'nin tweetine Swift'dten “Bizi dinlediğiniz ve desteklediğiniz için teşekkür ederiz” karşılığı geldi.

30 Haziran'da geliyor

Apple Music, 30 Haziran'da 100'den fazla ülkede kullanıcılara sunulacak. Aylık 9.99 dolara abone olunabilen Apple Music'te 6 üyeye kadar kullanılabilen aile paketinin aylık ücreti ise 14.99 dolar. Müzik servisi, ilk 3 ay boyunca ücretsiz denenebilecek. Apple Music yıl sonuna kadar Android olarak da gelecek.

Canlı DJ performansı

Apple Music'te Connect adı verilen müzisyenlere özel olarak tasarlanan sayfalar bulunacak. Connect ile müzisyenler, hayranları ve dinleyicileriyle iletişime geçebilecek. Facebook ve Twitter üzerinden yorum yapılabilecek. Ayrıca New York, Londra ve Los Angeles'taki ünlü DJ'lerin canlı performanslarının da yer aldığı Beats'in DJ kanalı bulunacak.

 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler