YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Anka Kuşu” kızıl gezegenin yüzeyine başarıyla ind
“Anka Kuşu” kızıl gezegenin yüzeyine başarıyla ind
“Anka Kuşu” kızıl gezegenin yüzeyine başarıyla ind
26 Mayıs 2008 / 09:52 Güncelleme: 26 Mayıs 2008 / 00:00


4 Ağustos 2007'de yola çıkan “Anka Kuşu” hayat izi arayacağı Mars'a Türkiye saatiyle 02:55’te başarıyla indi.. İşte ilk görüntüler...


Nasa’nın Mars’ın keşfi için 4 Ağustos 2007’de dünyadan fırlattığı son uzay aracı Phoenix, Türkçe adıyla “Anka Kuşu” kızıl gezegenin yüzeyine büyük bir başarıyla indi.


Görevi Mars’da yaşam izi aramak olan “Anka Kuşu”nun 7 dakikalık heyecan dolu inişi Nasa’dan nefesler tutularak izlendi. Mars’a inen Anka Kuşu ilk sinyallerini de dünyaya gönderdi. 1976'daki Viking 2 uzay aracından bu yana Mars'a ilk motorlu inişi yapan Anka Kuşu, Kızıl Gezegen'in kuzey kutbundaki Yeşil Vadi adı verilen geniş düzlüğe indi. Nefeslerin tutulduğu son 14 dakikada, Anka Kuşu'nun 26 kritik manevra için roketlerini ateşlemesi ve görevin tamamlanması için bunların her birinin başarıyla yerine getirilmesi gerekiyordu.Mars yüzeyinde, bir zamanlar mikrobik yaşam olup olmadığını araştıracak olan uzay aracı, gezegen yüzeyinde buz halinde olduğu tahmin edilen suyu analiz edecek.


Anka Kuşu'nun Mars'ın kuzey kutup bölgesine inmeyi başarması, sürecin heyecanla izlendiği NASA üssünde büyük sevince neden oldu. Bilimadamları ve mühendisler, uzay aracının hasarsız yere inişini haber veren sinyallerin alınmasından sonra, birbirlerine sarılarak ve alkışlayarak bu büyük başarıyı kutladılar.


Proje Yöneticisi Barry Goldstein, "Rüyamda bile her şey bu kadar mükemmel olamazdı" diye konuştu. Goldstein, projenin en zor kısmının geride kaldığını, ancak hala çok önemli görevler olduğunu söyledi.


 


İLK GÖRÜNTÜLER ULAŞTI


Uzay aracının inmesinden yaklaşık iki saat sonra, aracın küçük kayaların arasında Mars yüzeyine basmış bacaklarından birinin görüntüsü ile ufuk çizgisinin görüntüleri Dünya'ya ulaştı. İlk görüntülerin, uzay aracının durumu ve üzerindeki bilimsel araçlar hakkında uzmanlara bilgi verdiği belirtiliyor.


Aracın enerjisini sağlayacak güneş panelleri, aracın inişinin havaya savurduğu yoğun toz tabakası yatıştıktan sonra açılmak üzere programlandı.Anka Kuşu, 10 ayda 711 milyon kilometre yol katederek Mars'a ulaştı. Uzay aracı, 1976'dan beri ilk defa Mars'a yumuşak iniş yapan araç oldu. Mars yüzeyinde, bir zamanlar mikrobik yaşam olup olmadığını araştıracak olan uzay aracı, gezegen yüzeyinde buz halinde olduğu tahmin edilen suyu analiz edecek.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler