YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Android telefon sahipleri dikkat!
Android telefon sahipleri dikkat!
27 Kasım 2013 22:00
Uzmanlardan uyarı: Telefonunuza program indirirken siber suç mağduru olmayın

Bilişim Sistemleri Analisti ve Uzmanı Avukat Ali Yılmaz Katlav, sahte mobil bankacılık uygulamalarının akıllı telefonlar ile yapıldığını, çeşitli dolandırıcılık olayları karşısında vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Sahte mobil bankacılık uygulamalarının çeşitli dolandırıcılık konularına mevzu olan akıllı telefonlarla yapıldığını aktaran Katlav, anlaşılması son derece zor olan bu sahteciliğin önlenmesi için hem kullanıcıların hem de yetkililerin gerekli önlemleri alması gerektiğini vurguladı. İnternet bankacılığının herkes tarafından yaygın olarak kullanıldığını hatırlatan Yılmaz Katlav, “Bankalar bu hizmeti sağlarken çeşitli güvenlik tedbirleri alıyor.

Kullanıcı adı, şifre, bunları yazarken sanal klavye kullanımı ve son derece etkili olan, kısa mesaj servisi aracılığıyla kişinin telefonuna gönderilen, doğrulama kodu. Tüm bunlara ilaveten, sistem güvenliğini kontrol eden çeşitli yazılımlar. Peki, bu önlemler mobil akıllı telefonlar için ne derece geçerli?

İşte dolandırıcılıkta son nokta; bankacılık işlemlerini yapmak üzere, telefonunuza ilgili bankanızın programını indiriyorsunuz. Program kurulurken sorulan sorulara cevap veriyorsunuz ve nihayet programınız kuruldu. Programı kullanmaya başladınız; kullanıcı adı, şifre ve sonunda size gönderilen doğrulama kodunu da girdiniz. Ama üzgünüz artık sizde bir siber suç mağdurusunuz.” diye ifade etti.

Yanlış nerede?

İndirilen programlara dikkat edilmesinin önemine dikkat çeken Ali Yılmaz Katlav, “Tamam ama yanlış nerede? Aslında bir yanlış yok, yanlış olan bankanın programı diye indirdiğiniz programın, aslında sizin bankanızın programı değil, tüm görselliği taklit edilmiş, ancak bağlantı kurduğu ve aldığı bilgileri ilettiği bilgisayar sunucusu, bankaya ait olmayıp, dolandırıcılara ait olan, bu amaçla tasarlanmış bir mobil uygulama olması. Kullanıcıların bu yazılımları ayırt etme ihtimali çok düşük. Elbette böyle bir suçun işlenmesi, bilişim hukukunu ilgilendirir. Delillerin sadece ağ ortamından elde edilebileceği titiz bir çalışma sonucunda failler, ancak yakalanabileceklerdir.” diye konuştu.

 

CİHAN

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler