YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Android cihazlarda önemli virüs uyarısı
Android cihazlarda önemli virüs uyarısı
29 Nisan 2016 05:49
Android cihazlara bulaşan ve müstehcen siteler üzerinden yayılan yeni bir virüs keşfedildi.

Yapılan araştırmalara göre Android işletim sistemini kullanan mobil cihazlar üzerinden müstehcen görüntüler izleyenlerin oranı Android'in en büyük rakibi olan iOS'i kullanan mobil cihazlar üzerinden müstehcen görüntüler izleyen kullanıcıların oranından çok daha fazla. Bu durum da Android işletim sistemi kullanan kişileri, müstehcen siteler üzerinden yayılan kötü amaçlı yazılımlar için mükemmel bir hedef haline getiriyor.

Siber güvenlik kuruluşu olan Blue Coat'ın bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar, sadece Android kullanıcılarını etkileyen ve müstehcen siteler üzerinden yayılan yeni bir kötü amaçlı yazılımın varlığını ortaya koydu.

Uzmanların 'Cyber.Police' ismi verdikleri bu yeni kötü amaçlı yazılım, müstehcen siteleri etkiliyor ve bu sitelere giren kişilerin ortak bir siteye yönlendirilmesini sağlıyor. Başka bir siteye girmeye çalıştığı halde kötü amaçlı yazılımın yönlendirdiği siteye ulaşan kullanıcılar, bu sitedeki kötü amaçlı yazılımı otomatik olarak cihazına indiriyor.

Bu noktadan sonra cihaz üzerinden çalışmaya başlayan Cyber.Police, müstehcen görüntüleri izlemenin yasak olduğu algısını oluşturmaya çalışıyor. Telefonun sahibine hükümetin onu dava edeceğini, cihazını kullanabilmek için belirli bir miktar ödeme yapması gerektiğini söyleyen Cyber.Police, 2 adet 100 dolarlık iTunes hediye kartı kodu istiyor. Sadece bu kodları girdiğiniz zaman devre dışı kalan kötü amaçlı yazılım, 2 x 100$ ve 4x 50$ şeklindeki ödeme seçeneklerine bile sahip. Uzmanlar, bu kodlara ulaşan kişinin iTunes hediye kartlarını da sattığını düşünüyor.

 

 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler