YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Android cihazlar tüm dünyamızda
Android cihazlar tüm dünyamızda
03 Temmuz 2014 17:18
Kullanıcıların hayatına yakın geçmişte girmiş bir teknolojik gelişme olan Android işletim sistemi, mobil cihazların ötesine geçerek sınırlarını aşıyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlerden aşina olduğumuz Android işletim sistemi, aslında pek çok cihazda kullanılıyor. Son zamanlarda Android ile çalışan saat, kamera, buzdolabı bulunmakta ve Android’li otomobil üretimi için çalışmalar da devam ediyor.

Linux tabanlı olan açık kaynaklı işletim sistemini kullanılan pek çok cihazda görmek mümkün. İşte o cihazlardan sadece bazıları…

Giyilebilir cihazlarda da kullanılacak

Google’ın giyilebilir cihazlar için son dönemde, Android işletim sistemine uyumlu bir sürüm geliştirdiği bilinmekte. Tüm giyilebilir teknoloji ürünleri üzerinde kullanılması hedeflenen Android Wear, cihazların sesli komutlar aracılığıyla da yönetilebilmesini sağlıyor. Google’nin Android Wear ismiyle duyurduğu bu sistem ilk başta akıllı saatlerde uygulanacak.

Androidli güvenlik sistemi

Ev güvenlik sistemlerinin çoğu tam olarak Android işletim sistemiyle çalışmıyor ama Comcast'in Android Dokunmatik Ekran kontrolcüsünü kulanlar bulunuyor. Bu cihazlardaki Android sistem üzerinden Google Play aracılığıyla uygulama kurulamıyor ancak kendi uygulama mağazaları üzerinden üzerinden Hava Durumu, Hesap Makinesi gibi basit uygulamalar cihaza kurulup, sorunsuz kullanılabiliyor. Bildiğimiz anlamda bir ev güvenlik sisteminin tüm işlevlerini yerine getirmekle birlikte evdeki lambaları da kontrol edip, kapı hareketlerini bir bir kayıt altına alıyor ve olagelenin dışında bir hareket algıladığında uyarı veriyor.

Android işletim sistemi ile buzdolabı

Android işletim sistemli ve 8 inç boyutunda LCD ekrana sahip bir buzdolabı modeli günümüzde yapılmış durumda. Tasarımında klasik bir buzdolabından çok da uzaklaşılmamış olan bu cihaz, 3.500 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Bu buzdolabının desteklediği uygulamalar ile üzerinde bulunan ekrandan yemek tariflerini, hava durumunu, cep telefonundan sağlanan bağlantı ile o anda görmek istenilen görsel öğeleri görmek mümkün. aynı zamanda Android işletim sistemi ile çalışan bu buzdolabı ile Kablosuz bağlantı özelliği sayesinde diğer android sistemli mobil cihazlarla bağlantı kurulabiliyor.

Akıllı saatler

Android sistemle çalışan cihazlar arasında Akıllı telefonlar ve tabletlerden sonra en aşina olunan cihazlar arasında saatler var. Özelleştirilmiş bir Android sürümü ile bu işletim sistemini kullanan bazı saatler cep telefonu ile senkronize olabiliyor. Androit saatler, bir saatin var olan anlamda işlevi her ne ise yerine getirmekle birlikte, ekranında telefona gelen bildirimleri de gösteriyor.

Android saatler ile ilgili gelişmelerin ise devam edeceği ve daha pek çok markanın bu saatlerden tasarlayıp piyasaya kısa zamanda süreceği öngörülüyor.
Araçlarda kullanılan navigasyon cihazlarının android telefonları destekleyen modelleri piyasada bulunmakta. Ancak kendi sistemi Android olan navigasyonlar piyasaya daha yeni çıkıyor. 6.2 inç boyutundaki ekran araçlardaki standart 2-DIN boyutuna tam olarak sığacak şekilde tasarlanmış. Araç içindeki hoparlörleri de kontrol edebilen cihazda depolama araçlarını ve telefonunuzu bağlayabileceğiniz USB girişleri de bulunuyor. SD kart yuvası bulunan cihaza müziklerinizi yüklemeniz mümkün.

Asteroid'te herhangi bir SIM kart girişi bulunmuyor yani cihazınızı internete WiFi üzerinden bağlamak zorundasınız. Bunun için cebinizin ya da tabletinizin kişisel hotspot özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ürün yurtdışında 599 dolarlık fiyat etiketine sahip.

Televizyon

Android TV Box’lar standart televizyonları internet bağlantılı, akıllı televizyonlara çeviriyor. Bu cihazlar USB bağlantıları ile kolaylıkla televizyona bağlanabiliyor.

Televizyonun HDMI portuna bağlanarak ve microUSB kablosunu televizyonun USB girişine takarak çalışan Mini PC'ler zaten bulunuyordu. Ancak Android Mini PC’ler çok yeni ve TV Box’lara oranla daha az yer kaplayıp, daha kolay taşınabiliyor.

Kameralar

Android'li kameraları fotoğraf makinesi üzerinden gelişmiş paylaşım özellikleri ve fotoğraf düzenleme uygulamaları ile piyasada bulmak mümkün. Diğer yandan bazı firmalar da Android işletim sistemli kameralar üretmeye devam ediyor. İlk etapta sadece kompakt makinalarda Android işletim sistemini kullanılırken, DSLR makinelerde de Android işletim sistemini kullanılmaya başlandı.

Otomobil

ABD merkezli olarak kurulan bir firma, Google'ın akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda kullandığı Android işletim sistemini, otomobillere uyarlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu yeni teknolojik gelişmenin oluşturulma sürecinde dünyanın önde gelen teknoloji firmaları ve otomobil üreticileri yer alıyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler