YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alman otomobil devi BNW, batarya fabrikası kuruyor
Alman otomobil devi BNW, batarya fabrikası kuruyor
27 Temmuz 2016 20:28
Ürettiği hibrit otomobillerle (i3, i8) bu alanda başarı yakalayan Alman otomobil devi BMW, Tayland'da 57 milyon dolar maliyetli batarya fabrikası inşa etmeye hazırlanıyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına olan meyil arttı. Büyük ölçekleri firmalar artık güneş ve rüzgar enerjilerine ağırlık veriyor. Otomotiv firmaları da aynı şekilde…

Son zamanlarda elektrikli ve hibrit otomobiller oldukça çoğaldı. Özellikle Tesla Motors'un bu alanda yaptığı teşviklerle birçok otomotiv firması elektrikli ve hibrit otomobil üretmek için kolları sıvadı. Bu şirketlerden bir tanesi de dünyaca ünlü otomotiv devi BMW.

Bildiğimiz üzere BMW'nin hali hazırda i3 ve i8 olmak üzere 2 adet plug-in (şarj edilebilir) hibrit otomobili bulunuyor. i3 daha çok aile otomobili isteyenlere hitap ederken, i8 ise spor otomobil olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik her ikisi de hibrit olmasından dolayı hem yakıt cimrisi hem de doğa dostu.

Görünen o ki BMW bu alandaki çalışmalarını genişletmeye karar verdi. Zira Alman otomotiv devi Tayland'da yeni bir batarya fabrikası kuruyor. Hibrit otomobiller için batarya üretileceği açıklanan bu fabrikanın yapımına 2017'nin ikinci yarısında başlanacak. Fabrikanın maliyetinin ise yaklaşık 57 milyon dolar olması bekleniyor.

Tayland Sanayi Bakanı Atchaka Sibunruang konuyla alakalı şu açıklamada bulundu:

"Ülkemizde hibrit otomobillerin fiyatı hayli yüksek. Bu yüzden insanlar bu otomobilleri tercih edemiyor. Fakat bu fabrikanın kurulmasıyla bu fiyatların bir nebze olsun aşağı ineceğine inanıyoruz."

 

YENİ ŞAFAK

 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler