YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alışveriş ödemesi artık özçekim ile yapılabilecek
Alışveriş ödemesi artık özçekim ile yapılabilecek
25 Şubat 2016 16:45
MasterCard müşterilerini tanımak için özçekim ve kalp atış sistemlerini kullanmayı hedefliyor. MasterCard güvenlik sistemlerinin yeni teknolojileri ve daha fazlası haberimizde.

The Verge'ın haberine göre MasterCard yeni ödeme yöntemi olarak selfie kullanmaya başlayacak. Geçtiğimiz yıl sistemin testlerine başlayan MasterCard, olumlu geri dönüşlerin sonucunda sistemi daha fazla ülkede kullanmak istiyor.

Selfie ile ödeme yapabilmek için kullanıcıların telefon veya tabletlerine MasterCard’ın uygulamasını indirmesi gerekiyor.

İnternet üzerinden alışveriş yaparken kullandığımız kart bilgilerini uygulamaya girip cihazınız ile selfie çekmeniz yeterli.

Selfie ile güvenliği arttırmayı hedefleyen MasterCard kullanıcıların selfie çekerken göz kırpmasını istiyor. Sebep olarak ise fotoğraf kullanılmadığını garantilemek istediklerini söylüyorlar.

MasterCard, sisteminde kullandığı algoritmaların kandırılamayacağı konusunda gayet emin.

Şirketin kullandığı yüz tanıma sistemini her ödeme yapmanız gerektiğinde kullanmayacaksınız. Selfie’yi uygulamayı ilk kez kurduğunuzda veya bunun gibi uzun süreli işlerinizde kullanacaksınız.

Yüz tanıma sistemleri ve parmak izi okuyucularına alternatif olarak kalp atışlarınız ile de ödeme yapabileceksiniz. MasterCard bu sistemi geçen yıl Nymi bileklikleri ile denemişti.

Doğru sensöre sahip bütün giyilebilir cihazlarda kullanılabilecek bir sistem olduğunu söylüyorlar.

Kanada ve Hollanda’da denenen sistem gayet sevildi. Kalp atışlarınız sayesinde telefonunuza giden sinyaller ödemeyi yapanın siz olduğunuzu kanıtlamayı amaçlıyor.

Eğer kartınız çalınırsa ve sizden uzak bir noktada kullanılırsa işlem gerçekleşmiyor.

MasterCard bu yeni teknolojilerini geliştirmekte iddialı ve selfie ile ödeme seçeneğini bu yıl içerisinde daha çok göreceğimizi söylüyor.

 

SHİFTDELETE.NET

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler