YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akıllı telefonlardaki korkunç tehlike!
Akıllı telefon kullanıcıları dikkat! Yüklediğiniz uygulamalar yüzünden telefonunuzun dinlenebileceğini biliyor musunuz? İşte tüm ayrıntılar...
Akıllı telefonlardaki korkunç tehlike!
28 Kasım 2014 / 10:57 Güncelleme: 28 Kasım 2014 / 13:09

Kanalahaber.com Genel Yayın Yönetmeni Ogün Öcek ve Sibel Yazıcı'nın hazırlayıp sunduğu Radyo A'da yayınlanan Online Medya programında bu hafta Akıllı telefon uygulamalarındaki tehlike ve tehditler değerlendirildi.

Uygulama yüklerken verilen izinlerin çok büyük sorunlara yol açabileceğini belirten Öcek karşılaşılabilecek tehlikelere işaret ederek şöyle konuştu:

Telefonumuza bir uygulama yüklemek uğruna nelere izin verdiğimize bir göz atalım. Telefonumuzun çağrı bilgileri, bulunduğumuz konum, SMS'lerimiz, telefon rehberimiz, fotoğraflarımız, kameramız vs... Kimse bu bilgileri karşı tarafla paylaşmak istemez ama maalesef dikkat etmeden yüklediğimiz uygulamalar bu bilgilerin paylaşılmasına yol açıyor.

Telefonunuz her an dinlenebilir!

Örneğin telefonunuza bir  uygulama yüklemek istiyorsunuz. Yükleme başlamadan önce sizden bazı izinler isteniyor. Bunlardan biri 'Kamera/Mikrofon' izni olabilir. Buna izin verdiğiniz anda artık sizin telefonunuz dinlemelere açık bir hale geliyor. Çoğu insanın önemsemediği, dikkat etmediği bir şey bu. Ama bunun sonuçları çok ağır olabilir. Zira kendi elinizle uygulama geliştiricisine "beni dinleyebilirsin" diyorsunuz.

rsrs-008.jpg

Tüm bilgileriniz karşı tarafa gidiyor!

En tehlikeli izinlerden bir tanesi de Fotoğraflar/Medya/Dosyalar izni. Bu izin sayesinde uygulama geliştiriciler telefonunuzda bulunan fotoğraflara, videolara, dosyalara ulaşabiliyor. Yani bu bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi an meselesi. Böyle bir tehlikeyi kimse göze almak istemez. Ama insanların çoğu buna dikkat etmeden yükleme yapıyor.

Güvenlik seviyesi yerlerde

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte güvenliğimiz de ciddi anlamda risk altına girdi. Telefonumuzda bulunan tüm bilgilerin karşı tarafa iletilmesi korkunç bir sorun ve bunu kendi elimizle yapıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığım bir sorunu paylaşacağım: Haberleri takip etmek için tanınmış bir basın kuruluşunun uygulamasını yüklemek istedim. Karşıma çıkan izin talepleri karşısında şok oldum: Kamera/Mikrofon izni mi dersiniz, Fotoğraflar/Medya/Dosyalar izni mi, çağrı bilgileri izni mi... Bir haber uygulaması neden böyle izinler ister? Hemen kendileriyle iletişime geçtim. Buna cevap verecek bir yetkili dahi bulamadım. Google Play Store'a da şikayet ettim ama maalesef bir sonuç alamadım. Ve bu uygulama Türkiye'de en çok yüklenen 10 uygulamadan biri.

Bu örnek tehlikenin ne derece büyük olduğunu görmek açısından çok önemli. Milyonlarca insanın özel bilgileri kötü amaçlı kişilerin eline böyle geçiyor.

rsrs-009.jpg

Bunun önüne nasıl geçilir?

Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda maalesef uygulama izinleri karşısında tercih şansımız yok. Ya istenilen izinlerin hepsini kabul edeceğiz ya da uygulamayı yüklemeyeceğiz. Böyle olunca birçok uygulamadan feragat etmemiz gerekir. Bence öyle uygulamaları yüklememek çok daha iyi. Zira hiçbir şey güvenliğimizden önemli olamaz.

İzinlerin hepsi kötü amaçlı değil

Uygulamaların istediği izinlerin bir kısmı ihtiyaçtan doğabilir. Örneğin bir uygulama size hava durumunu gösterme özelliği de taşıyor. Bunun için konumunuzun bilinmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu uygulamayı yüklemeden önce sizden konum bilgisi izni isteyebilir. Bunda herhangi bir sakınca yok.

Örnek olarak fotoğraf programlarını da gösterebiliriz. Yüklediğiniz uygulama üzerinden fotoğraf çekebilmeniz için öncelikle uygulamaya Kamera/Mikrofon izni vermelisiniz. Dolayısıyla burada kötü bir amaç var diyemeyiz. Çünkü uygulamanın özelliklerini kullanabilmemiz için bu izinlere onay vermemiz gerekiyor.

Buradaki ayrımı kullanıcı belirleyecek

Peki uygulamanın gerçekten ihtiyaç duyduğu izinleri nasıl bileceğiz? Bu mantıklı bir soru.  Burada kullanıcının bilgisi öne çıkıyor. Örneğin bir oyun yükleyeceksiniz, sizden Kamera/Fotoğraf izni istiyor. Bu tamamen mantıksız. Uygulamanın böyle bir izne ihtiyacı yok. Bu izni istemek tamamen uygulama geliştiricinin işgüzarlığı. İşte bunun farkına varmak lazım.

Nereye şikayet edeceğiz?

Eğer telefonunuza indirdiğiniz bir uygulamanın gereksiz ve art niyetli olarak sizin bilgilerinizi aldığından şüpheleniyorsanız savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu durum zaten bilişim suçlarına girmektedir. Bunun dışında uygulamayı indirdiğimiz yerlere şikayette bulunabiliriz. (App Strore, Play Store vs) Şikayette bulunan kişi sayısı arttıkça uygulama mağazaları güvenlik önlemlerini geliştirmek için harekete geçecektir.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL HABER

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler