YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdurrahim Karakoç anılıyor
Abdurrahim Karakoç anılıyor
15 Haziran 2013 14:55
Türk kültür ve sanat hayatına birbirinden değerli eserler bırakan, “Mihriban” türküsünün söz yazarı ve ünlü şair Abdurrahim Karakoç vefatının 1. yılında Fatih Kültür Merkezi’nde anılıyor.

Moderatörlüğünü Özcan Ünlü’nün yapacağı Abdurrahim Karakoç’u Anma Programı'nda Konuşmacı İsa Kocakaplan; Bir çok eseri bulunan büyük şairin şiir dünyası, düşünceleri ve günümüze verdiği mesajları örneklerle dile getirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen Abdurrahim Karakoç’u Anma Programı Fatih Kültür Merkezi'nde bugün saat 14.00'da yapılacak.

Abdurrahim Karakoç (1932 - 2012)

7 Nisan 1932 yılında Kahramanmaraş'ta doğan Karakoç’un şiir merakı küçük yaşlardan gelmektedir. Şiire merakının bir sebebi de ailesinde dedesi, babası ve kardeşlerinin şair olmasıdır. İlk yazdığı şiirleri 2 kitap olacak hacimde iken şiirlerini beğenmeyip tümünü yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 1964 yılında ”Hasana Mektuplar" ismi altında kitap haline getirdi. 1958 yılında bulunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi ve 1981 Mart ayında emekli oldu.

Şiirlerinde esas unsur olarak insanı ele alan şair hakkında şiirleri yüzünden otuza yakın dava açıldı, fakat hepsinden beraat etti. 1985 yılından beri gazetecilik yapan Karakoç, bir ara politikaya girdi ve ayrıldı.

Niçin girip, niçin ayrıldığını bir röportajda şöyle cevaplandırdı:

'Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım'
30 yılı aşkın bir zaman içinde kitapları baskı üstüne baskı yenilemektedir. Bilhassa VUR EMRİ sürekli gündemde kalan şiir kitabıdır.

Kendi dilinden, kendi tarifi

'Ebedî kudretin tek sahibinden alınan emir üzerine 1932 yılında dünyaya gelmişim. Çocukluğum şöyle-böyle geçti. Kıt imkânlara, kıtlık yıllarına rağmen hâlâ o günleri özlerim. Birçok kimseye o yılları anlatsam, 'Özlenecek neresi var? ' diyebilirler, amma ben hep çocukluk yıllarımı sevdim. Şiir yazmaya küçük yaşlarda başladım. Zaten bizim oralarda her genç şiir yazar. Bu tutku başka bir meşgalenin veya işin olmayışından kaynaklanıyor gibime geliyor. Ben de avareydim, boşluğumu şiirle doldurmaya çalıstım.

Abdurrahim Karakoç, 7 Haziran 2012 günü 46 gündür tedavi gördüğü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde vefat etti. Evli ve 3 çocuk babasıydı.

 

İHA

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler