YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’li Harpoon yerine Atmaca geliyor
Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan muadili Harpoon'un yerini “Atmaca gemisavar füzesi” olarak da adlandırılan Atmaca güdümlü mermisi alacak.
ABD’li Harpoon yerine Atmaca geliyor
17 Ekim 2017 / 21:57 Güncelleme: 17 Ekim 2017 / 22:03

Millileşen Türk savunma sanayisi yeni bir milli silaha daha kavuşuyor. Uzun süredir prdoje aşaması devam eden Türkiye'nin ilk radar güdümlü anti-gemi füzesi "Atmaca" deneme atışını başarıyla gerçekleştirdi. Atmaca halen Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan muadili Harpoon'un yerini alacak.
Atmaca'nın son durumuna ilişkin bilgiyi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır verdi.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 8. Deniz Sistemleri Semineri'nde konuşan Çakır, "Atmaca gemisavar füzesi" olarak da adlandırılan Atmaca güdümlü mermisinin ilk atışlarının başarıyla yapıldığını açıkladı.

"ATMACA, HARPOON'DAN DAHA ÜSTÜN"

Çakır, "Önümüzdeki sene gemi platformundan atışlar gerçekleştirilecek. Harpoon'un yerine koymayı planladığımız Atmaca güdümlü mermisinin Harpoon'dan daha üstün kabiliyetli, uzun menzilli, daha üstün yeteneklere sahip bir mermi olmasını amaçlıyoruz. Bundan da kuşkum yok, en kısa zamanda gerçekleştireceğiz" dedi.

Çakır, yaklaşık 10 yıllık bir dönemde kontrol tarafına geçmeyi düşündüklerini kaydetti.

 // Yavuz
Maşallah Aslında projeaşamasndayken haber vermeselerde bitince seri üretime geçince daha iyi olmazmı. ?...
18 Ekim 2017 13:21
 // Boğaçhan
Maşaallah barekallah. Demek ki bu işler atla deve değilmiş. Çalışıp gayret edince oluyormuş. Eskiden kalleş Coniler biz bir şeyler üretmeye yeltendiğimizde "Bizde yapılmışı var, size üretim maliyetinizden daha ucuza verelim" deyip bizi defalarca kandırırlardı. Ama çok şükür geçti o günler. Hain medyanın korku ve ümitsizlik pompalamasına rağmen yeni Türkiye sağlam adımlarla geliyor. Karın ağrıları bu yüzden geçmiyor, daha da şiddetleniyor....
18 Ekim 2017 06:17
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler