YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve İngiltere'den SIM kart casusluğu
ABD ve İngiltere'den SIM kart casusluğu
21 Şubat 2015 10:49
The Intercept dergisi, ABD ve İngiltere istihbaratının SIM kart üreticisi Gemalto firmasını hacklediğini iddia etti

İnternet dergisi The Intercept'in önceki gün yayımladığı habere göre ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve İngiltere İletişim ve İstihbarat Kurumu, (GCHQ) yürüttüğü ortak çalışmayla dünyaca tanınan SIM kart üretim firması Gemalto'nun sitemine girerek şirketin verilerindeki şifre anahtarlarını ele geçirdi. Haberdeki iddialara, eski NSA çalışanı Edward Snowden'ın dergiye ilettiği 2010 tarihli belgeler kaynak gösterildi.

İki ülke istihbaratının, alınan şifre bilgilerini telefon dinlemek ve gizli mesaj çözümlemek için kullandığı da belirtildi. Hollandalı firmanın yetkilileri söz konusu habere dair dün açıklamada bulundu. Firmanın şimdiye kadar hiçbir siber tehdide maruz kalmadığını söyleyen yetkililer, SIM kart verilerinin incelenerek iddiaların araştırıldığını söyledi.

İstihbarat servislerinin çaldığı iddia edilen şifreler, telefon konuşmalarının gizliliğini korumakla beraber SIM kartın takıldığı telefonların takip edilmesini de sağlıyor. Bu şekilde yapılan dinlemeler, GSM şirketleri ve iletişim kurumlarından habersiz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Hollanda ve ABD'de üretim yapan Gemalto, yılda 2 milyar SIM kart üretiyor. Firmanın müşterileri arasında Turkcell, Avea ve Vodafone gibi Türkiye'de faaliyet gösteren şirketleri de bulunuyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler