YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD robot ordusunu kurdu
ABD robot ordusunu kurdu
18 Ağustos 2014 22:00
ABD'li mühendisler en büyük robot grubunu kurdu ve programlamayı başardı.

ABD'li mühendisler ürettikleri yüzlerce minik robottan oluşan bir koloniyi, istedikleri şekli oluşturmaları için programlamayı başardı. Robotların şekli oluşturabilmeleri 12 saat kadar sürüyor. Ancak bu, bu şekilde programlanabilen en çok sayıda robottan oluşan en büyük robot grubu.

Biraraya gelen hücreler ya da köprüler oluşturabilen karınca kolonileri gibi biyolojik örneklerden ilham alan bu çalışma, kendi kendini oluşturan aletler ya da yapılar üretmeye yardımcı olabilir.
 
Araştırmacılardan Dr Michael Rubenstein Science dergisinde yayınlanan araştırma için "Her bir robot birbirinin aynısı ve hepsini aynı şekilde programlıyoruz" diyor. "Sonrasında tek yapmaları gereken, komşuları gibi karar vermek."
 
Silindirik biçimdeki robotların çapı 3cm, aşağı yukarı bir suşi büyüklüğündeler. Harvard Üniversitesi'nden Dr Rubenstein ve arkadaşları onlara "Kilobotlar" diyor ve 1024 tanesini aynı anda üretmişler. Tıpkı bir kilobyte içindeki byte sayısı kadar.
 
Her bir kilobot, üç tane düz, cılız bacak üzerinde hareket ediyor. Bu bacaklar tekerlere tercih edilmiş, çünkü maliyetleri daha az. Robotların hareket ettikleri alan ise bir bilardo masası büyüklüğünde tahtadan bir kare. Karenin etrafında robotların aşağı düşmesini engelleyecek olan kenarlar var.

 

robotordu1.jpg

23:54
 // VAY BE
Bu robotlar bir harika ama kendi enerjilerini kendileri temin etmedikçe zor gibi görünüyor. Tesla usulü merkezi enerji alma sistemi olduğu zaman işte o zaman felaket olur....
18 Ağustos 2014 23:54
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler