YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD istihbaratı sizi de takip ediyor
ABD istihbaratı sizi de takip ediyor
15 Nisan 2014 11:20
TÜBİTAK, Facebook ve sosyal ağlar açıkken internette yapılan sörfün ABD istihbaratı tarafından kaydedildiğini belirterek uyardı

Habertürk'te yer alan habere göre TÜBİTAK uzmanlarından Mehmet Öcal, sosyal medyaya ilişkin yaptığı analizde, Facebook başta olmak üzere sosyal medya ağlarının, girilen diğer internet sitelerini takip ederek kaydettiğini söyledi.

Facebook'taki tüm bilgilerin ABD istihbaratının elinde olduğuna dikkat çeken Öcal, Facebook açıkken diğer internet sitelerine girilmemesi uyarısında bulundu. Öcal analizinde, "Hangi siteye girerseniz girin, Facebook, Twitter ya da başka bir sosyal ağın, 'beğen' ya da 'paylaş' gibi butonları bulunuyor. Bu butonlar, Facebook'tan bir eklenti çağırıyor. Bir siteye girdiğinizde, tarayıcınız Facebook'a bağlanıyor. Daha önceden bu siteyi beğenip beğenmediğinizi kontrol ediyor" dedi.

Takip edilmemek için ne yapmalı?

Herkesle her bilgiyi paylaşmamak gerektiği uyarısının yer aldığı analizde, "Sosyal paylaşım siteleriyle internette gezindiğiniz siteler faklı tarayıcılardan açılmalı. Firefox ile normal sitelere Chrome ile sosyal sitelere girilmeli" önerisi yapıldı.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler