YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''5G teknolojisini ilk kullanan ülkelerden olacağız''
''5G teknolojisini ilk kullanan ülkelerden olacağız''
18 Mart 2016 04:12
BTK Başkanı, genişbant stratejisi ile ilgili çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını belirterek;"5G'yi kullanan ülkelerden olacağız" dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, ulusal genişbant stratejisi ile ilgili çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını belirterek; Türkiye'nin 5G ve daha yenilikçi teknolojileri ilk kullanan ülkelerden biri olacağını söyledi.

Vodafone tarafından düzenlenen "Dijital Dönüşüm Zirvesi"nde konuşan Sayan, "Bilgi ve iletişim altyapılarının geliştirilmesi, genişbant internetin ve bilgisayar kullanımının ülkenin tüm bireylerine ve işletmelerine ulaştırılması ülkemizdeki sayısal dönüşüm için atılması gerekli önemli adımlar olarak ortaya çıkıyor" dedi ve ekledi:

"BTK olarak ulusal genişbant stratejisi ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. İlerleyen dönemde sayısal uçurumun daha da azaldığı, sağlıklı rekabetin ve serbest bir yatırım ortamının sağlandığı bir Türkiye göreceğiz. Ülkemizin her yerinde her vatandaşımız yüksek kapasiteli genişbant internet kullanıyor olacak." 

1 Nisan'da sunulmaya başlanacak 4.5G hizmetinin genişbant yol haritasının önemli bir yapı taşı olduğunu belirten Sayan, buna karşın vizyonlarının 4.5G ile sınırlı olmadığını ve Türkiye'nin daha yenilikçi teknolojileri ilk kullanan ülkelerden olacağını söyledi. Sayan, "Vizyonumuz 4.5G ile sınırlı değil.

Ağustos ayında yaptığımız ihale teknoloji nötr bir ihaleydi. 5G ve daha yenilikçi teknolojileri de ilk kullanan ülkelerden olacağız. 5G konusunda vizyonumuz doğrultusunda hiç vakit geçirmeden yerli üretimin, yerli içeriğin ve yerli Ar-ge faaliyetlerinin artırılması gibi ülkemiz çok önemli misyonlar üstlendi" dedi ve ekledi: 

"Bu noktada dijital dönüşümün bir parçası olmak istiyoruz... Ülke olarak önemli bir potansiyel barındırdığımızı düşünüyorum. Bilgi ve iletişim sektöründe yerli ürün ve hizmetlerimizle daha fazla söz sahibi olmalıyız."

 

 

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler