YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 dakikada bir camlarınız açmanız gerekiyor
5 dakikada bir camlarınız açmanız gerekiyor
5 dakikada bir camlarınız açmanız gerekiyor
03 Haziran 2008 / 16:42 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Prof. Dr. Muhsin Kılıç, aracınızda tek başına seyahat ediyorsanız daha 5 dakikada bir camlarınız açmanızı öneriyor... İşte nedenleri...


Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kılıç, araçlarda yolcu ve sürücünün bulunduğu kabinin yolculuk sırasında 4-5 dakikada bir havalandırılması gerektiğini, hava sirkülasyonunun sağlanmaması durumunda karbondioksit solumaya başlayan şoförde dikkat dağılması ve uyku hali meydana gelerek kazaya davetiye çıkarılacağını söyledi.


Araçlarda yolcu ve sürücünün bulunduğu kabinin oldukça küçük bir hacme sahip olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Muhsin Kılıç, herhangi bir havalandırma sisteminin açılmaması, camların da kapalı tutulmasıyla kabin içinde karbondioksit miktarının artacağını belirtti.


Bir süre sonra da araç içindekilerin karbondioksit solumaya başlayacağını anlatan Kılıç, "Bu durum insanda dikkat dağılmasına, uyku halinin gelmesine ve yorgunluğa sebep olur. Bu gibi durumlar, insanın kazaya sebebiyet verecek hareketler yapmasına neden olur. İnsanlar bunun şuurunda olmalı. Özellikle seyahatlerde içerdeki yolcu sayısına bağlı olarak yeterli havalandırma yapılmalıdır. Bu sürüş ve yolcuların güvenliği açısından gerekli. Arabada sadece şoför olsa dahi 4-5 dakika içinde karbondioksit seviyesi konfor limitlerinin çok üstüne çıkmakta. 5 dakikanın üstünde oksijen yavaş yavaş azalmaya başlar ve şoförü etkiler" dedi.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler