YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 bin TL'ye jeep...
5 bin TL'ye jeep...
09 Temmuz 2010 11:30
İkinci el parçalardan ikinci el jeep yaptılar...

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde sanayide çalışan 4 kuzen, ikinci el parçalardan 4x4 cip yaptılar.

Vezirköprü sanayi sitesinde tornacılıkla uğraşan İsmail Altunay, Mehmet Altunay, Bilal Altunay ve Mustafa Cömert isimli kuzenler, işten arta kalan zamanlarında hurda parçaları kullanarak "Nerik" ismini verdikleri 4x4 Jip imal ettiler.
İki yıl önce de hurdadan topladıkları parçalarla yaptıkları ilk araçlarına "Kene" ismini veren kuzenler, bu araçla Vezirköprü'de düzenlenen Off-Road yarışlara katıldılar. İşi büyüten kuzenler, gelecek yıl yapılacak olan yarışlarda iddialı olmak için bu sefer 4x4 jip yapılar. 5 bin TL'ye mal olan 4x4 hidrolik direksiyon ve bağımsız süspansiyon özellikle cipin diferansiyel hariç geri kalan kısmı tamamen el yapımı.

Jipin tasarımının kendilerine ait olduğunu söyleyen Mustafa Cömert, "Doğa sporlarını sevdiğimiz için Off-Road yarışlarına da katılıyoruz. Bu şekilde Vezirköprü'nün de tanıtımına katkımız olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Bilal Altunay da doğa sporlarını çok sevdiklerine belirterek, "Arazi şartlarına uygun bir cip yapmaya çalıştık. Vezirköprü'nün bize verdiği şartlara rağmen iyi bir araç yaptığımıza inanıyoruz. Diğer jiplere göre çok çok üstünlüğü var. En büyük üstünlüğü de bağımsız süspansiyondur. Bu şekilde araziye tam uyum sağlıyor" diye konuştu.

Yaptıkları ikinci aracın isminin Nerik olmasının nedeninin Vezirköprü Oymağaç köyünde bulunan Hititlerin kutsal Şehri Nerik'ten esinlendiklerini ifade eden Ahmet Altunay, "Hititler zamanında krallar taç giymek için bu şehre gelip kurban kesip ülke yönetimine geçiyorlardı. Biz de bundan esinlenerek aracımızın ismini Nerik olarak kullandık" şeklinde konuştu.
Kuzenler, 15 gün içersinde Vezirköprü'de Off-Road derneğini faaliyete geçireceklerini belirtilerek, derneğin açılmasında desteklerini esirgemeyen Kaymakam Erol Karaömeroğlu'na teşekkür ettiler. (İHA)

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler