YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4K çözünürlük yakında evlerimize geliyor!
4K çözünürlük yakında evlerimize geliyor!
30 Aralık 2015 03:21
Görüntü kalitesi herkesin önemli kıstaslarından bir tanesi. Yıllar içerisinde görüntülerin tüplü televizyondan plazmalara geçişle birlikte görüntü kalitesi de olağanüstü şekilde gelişti. Son teknoloji 4K görüntüler ise piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

4K çözünürlük, diğer ismiyle Ultra High Definition (UHD), televizyonlarda 3840x2160 çözünürlüğü görebiliyor ve geleceğin görüntü standardı olarak ifade ediliyor.

Bugün evlerimizde kullanılan televizyonların büyük bir kısmı 1920x1080, yani FullHD çözünürlükte. FHD ile basit bir kıyaslama yaparsak, isminden de anlayacağınız üzere 4K'nın 4 katı yüksek çözünürlük sunduğunu söyleyebiliriz. 4K televizyonlarda 8 milyonun üzerinde aktif piksel oluşturulabiliyorken FHD televizyonlarda bu rakamın 2 milyon civarında olduğunu ekleyelim.

4K dijital sinemada ise, film gösterim salonlarındaki çözünürlük olarak 4096x2160 elde ediliyor. Zaten 4K'nın doğuşunun arkasında sinema sektörü var.

4K nasıl doğdu?

4K, aslında pek yeni bir teknoloji değil. Hollywood'un önemli film stüdyolarının bir araya gelerek Mart 2002'de kurdukları Digital Cinema Initiatives LLC (DCI), eski yöntemlerle hazırlanan filmlerin hem maliyetinin yüksek olması hem de dayanıksız olmaları sebebiyle yeni bir çözüm arayışına girdi ve 4K da böyle ortaya çıktı. Dijital, rahat taşınabilir, daha uygun fiyatlı ve daha yüksek görüntü kaliteli.

4K ne sunuyor?

4K, 2006'dan bu yana birçok sinemada kullanılıyordu. Son 1-2 yıldır da evlerimize girmeye başladı. 4K UHD, an itibarıyla en keskin görüntüyü en fazla detayı sunabiliyor. Bir su altı belgesi izliyorsanız, su detaylarından deniz bitkilerine, balıklara kadar hemen her şeyi en yüksek netlikte izleme şansınız var. Diğer çözünürlüklerle kıyaslandığında da görüntü keskinliği net bir şekilde anlaşılabiliyor.

BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler