YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4.5G öncesi Bakan Yıldırım'dan fatura uyarısı!
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 4.5 G teknolojisiyle ilgili açıklamada bulundu. Yıldırım, " Bu geceden itibaren 4,5G'yi devreye alıyoruz. Şu anki hız, 10 kat hızlanıyor" dedi.
4.5G öncesi Bakan Yıldırım'dan fatura uyarısı!
31 Mart 2016 / 11:20 Güncelleme: 31 Mart 2016 / 12:11

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 4.5 G teknolojisiyle ilgili açıklamada bulundu. Bakan Yıldırım yarın başlayacak olan yeni sistem için gençlere fatura uyarısında bulundu.

Yıldırım'ın açıklamasından satırbaşları:

İletişim yollarının bir kısmı yerin altından bir kısmı da  yerin üstünden gelecek. Telefonu açtığında çekiyorsa o iletişim yolu var demektir. 

"İLETİŞİM YOLLARI ARTIK YETERLİ GELMİYOR"

Eskiden 2G'de SMS ve ses vardı sadece, 3G gelince internet çalışmaya başladı. Biraz uzun filmler ve yazılar olunca uzun sürede gelmeye başlayınca millet de karınca hızı ile internet demeye başladı. Hız ihtiyacı arttı ve arkadaşlarımız çalışmaya başladı. Demek ki iletişim yolları yeterli gelmiyor. Bunun üzerine yolların şerit sayısını artırmaya karar verdik. 

"CEPTE İNTERNET HIZI 10 KATINA KADAR ARTACAK"

Yarından itibaren hizmete girecek olan 4.5G ile birlikte 10 kata kadar hız artışı olacaktır. 4.5G'nin en önemli özelliği cep telefonundan veri, doküman gibi bilgilerin nakledilmesinde hızın artmasıdır. Bu birinci husus. İkinci husus da 4.5G ile birlikte 5G'ye bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Yarın Türkiye'nin her yerinde sınırlı da olsa 4.5G hizmetini vatandaşlar alabilecekler. Faal 4.600 civarında istasyon var. Aktif hale getirilmek üzere de 13 bin 302 baz istasyonu kurulmuş durumda. Önümüzdeki aylarda bu süratle yayılacak. 

"BUGÜNDEN YARINA HER YERDE 4.5G ÇEKECEK DİYE DÜŞÜNMESİNLER..."

2023'e geldiğimizde 4.5G nüfus olarak yüzde 95'i kapsamış olacak. Bugünden yarına her yerde 4.5G çekecek diye düşünmesinler bunun zamanı var. Hız artırımını sadece verilerin gönderilmesi, alınmasına faydası yok. Asıl faydası, ekonomiye, büyümeye ve kalkınmaya yönelik olacak. Zaman artık paranın önüne geçti. Zamanında erişilemeyen bilgi sizin birçok fırsatı kaçırmanıza neden olabilir. Ekonominin daha fazla büyümesi ve gelişmiş dünyaya entegrasyonumuzun sağlanması bakımından da önemli bir adımdır. Bu 4.5G ile ilgili süreç geçtiğimiz yıl içerisinde hızlandı, 26 Ağustos'ta ihalesi gerçekleşti. KDV'si ile birlikte hazine 4 milyar euro kazanç elde etti. 

"YERLİLEŞTİRME VE MİLLİLEŞTİRME AÇISINDAN DA FAYDASI OLACAK"

Bu sürecin tamamlanmasında benden önceki bakan arkadaşlarımın da gayretleri oldu. 4.5G 'nin bir faydası da bilgi ve iletişim teknolojilerinde yerlileştirme ve millileştirme yönünde olacak. Bu teknolojinin yerlilik payı artırılmakla millileştirilmesi yönünde de bilgi iletişim yönünden katkı sağlanacak. 

"ULAŞIMDA HIZ FELAKET, BİLİŞİMDE HIZ BEREKETTİR"

Ulaşımda hız felaket, bilişimde hız berekettir. İletişimde bereketi artırmak için elimizden gelen bütün imkanları kullanmaysa devam edeceğiz. Bunun bir adım sonrası 5G'dir. 

DİKKAT! FATURA UYARISI...

Burada hız çok yüksek, gençlere bir uyarım cepleri yakabilir. Denetimli olmakta fayda var. Ne kadar yüksek hızla gidersek aynı zamanda fatura da o kadar yüksek olur. Onun için herkes kendisi karar verecek. Ya hızdan fedakarlık yapacağız ya da kota ile buna engel olacağız. 

 // Ömer
özeleleştirilen diğer hizmet sektörlerinde bu güne kadar devam eden keyfiyet karşısında sessiz kalanlar bu konuda mı vatandaş yararını gözetecek?...
31 Mart 2016 15:56
BİLİM - TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler